Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Соціологія короткий енциклопедичний словник

ПЕТТІ Вільям (1623 — 1687) — англ. економіст, основоположник клас, політ, економії, д-р фізики, проф. анатомії та музики, представник школи "політ, арифметиків", один з основоположників екон. статистики і демогр. досліджень. Автор праці "Політична арифметика, чи Роздуми стосовно розмірів і вартості землі, людей, будівель, сільського господарства, мануфактур, торгівлі, рибної ловлі, ремісників, моряків, солдатів; щодо державних прибутків, процентів, податків, засобів збільшення прибутків, реєстрації банків; стосовно визначення цінності людей, збільшення кількості моряків; щодо міліції, портів, становища країни, кораблів, могутності на морі і т. п," (1691). Це ще не повна назва книги, котра показує, яким широким було коло досліди, проблем П.

П. — відомий в історії науки своїм внеском у розвиток і розширення проблематики емпіричних досліджень соціальних процесів. Він перший визначив середню тривалість життя англійців. З його ім'ям пов'язана спроба прогнозування подвоєння кількості населення Англії через 360 р Передбачення не виправдалось, бо за 100 років населення країни зросло у 8 разів. Проте важливий сам факт спроби прогнозування демогр. процесів.

П. наблизився до розуміння середньо-статист. величин та показників (обчислення середніх сум витрат англійця, француза, розрахунки потреб суспільства у відповідних професіях залежно від густоти заселення території, рівня розвитку промислів). На підставі підрахунків витрат на лікування захворювань, боротьбу з епідеміями довів екон. доцільність для держави вкладати капітал у будівництво лікарень, притулків для людей похилого віку, в санітарні споруди і тлі, П. встановив, що частка витрат сімейного бюджету на харчування зростає з його зменшенням і навпаки — при збільшенні розміру доходів сім'ї питома вага витрат на харчування скорочується. Це відкриття П. залишилось не поміченим його сучасниками, а в XIX ст. було повторно встановлене і сформульоване як закон Енгеля (див. Енгеля закон).

П. розробив проект організації держ. служби по збиранню та поширенню "кількісних", тобто статист., матеріалів — своєрідних прообразів майбутніх статист, установ та організацій, але ця ідея випередила свій час і не була реалізована за життя її автора.

Дослідження П. стимулювали розвиток екон., демогр. і статист, досліджень в Англії та ін. європейських країнах. Вони закладали підґрунтя для розуміння існування соціальних закономірностей і певною мірою просвіщали ті масові обстеження XIX ст., що відомі в історії соціології як "моральна статистика" та "гігієна соціальна" (див. Статистика моральна, Гігієна соціальна).

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.