Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Соціологія короткий енциклопедичний словник

ПОРІВНЯННЯ ПАРНІ — один з методів вивчення преференцій (встановлення упорядкованого переліку об'єктів), суттєва особливість якого полягає в тому, що респонденту відомим перелік з п об'єктів і йому пропонується вказати, за певним критерієм, першість одного об'єкта в кожній з теоретично можливих пар об'єктів. Усі акти визначення першості дають підставу скласти матрицю Парних порівнянь //аij//, де а =1, якщо респондент визначив першість і-го об'єкта по відношенню до і-го, та а =0, якщо за даним критерієм ці об'єкти респондентом визначаються як тотожні. Сума елементів рядка матриці дає уявлення про ранг об'єкта з відповідним номером у свідомості респондента.

За невеликої кількості об'єктів П. п. є найбільш точним і надійним методом виявлення преференцій. Він звичайно використовується для того, щоб визначати преференції експертів у т. зв. "чистому вигляді". Вважається, що якісне порівняння двох об'єктів для респондента є легшою процедурою, ніж його зусилля щодо визначення преференцій за бальною чи ранговою шкалою порядку; цей метод оцінки не нав'язує респонденту апріорних умов.

Припускаючи, що значення преференцій є випадковими величинами, дослідник може ставити завдання визначення ймовірності дійсного співвідношення об'єктів з т. з. критерію порівняння (моделі Бредлі — Террі — Льюса та ін.). Метод П. п. дає змогу визначати значення відмінностей місця тих чи інших об'єктів в ієрархії та вирішувати аналогічні завдання.

Недоліком методу є значне підвищення трудомісткості процедури при збільшенні кількості об'єктів. При 12 — 15 об'єктах процедура вже досить трудомістка. Крім того, окремі пари об'єктів іноді порівнюються за різними критеріями, що приводить до не транзитивності преференцій. Метод широко застосовується при визначенні експертних оцінок.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.