Соціологія короткий енциклопедичний словник - 2020


РАТЦЕЛЬ (RATZEL) Фрідріх

РАТЦЕЛЬ (RATZEL) Фрідріх (1844 — 1904) — нім. географ, етнограф, засновник політ, географії. Основні роботи — «Антропогеографія» (1882 — 1891), «Політична географія» (1897), «Простір і час у географії та геології. Натурфілософські спостереження» (1907). Вважав, що фактори геогр. середовища мають визначальний вплив на економіку, політ, устрій, культуру і психологію народів. Так, тим, хто займається землеробством, притаманні слабкість, відсутність мужності та завзятості; просторова замкнутість того чи іншого народу породжують традиціоналізм; степи - дух економії та централізовану владу. Хід історії країни визначається, на думку Р., розташованістю останньої у певній півкулі, частині світу, наявністю озер, рік, морів, пустель.

У творчості Р. відчувається вплив органіцизму. Він уподібнював державу живому організмові, який може рости й розвиватися, якщо розширюватиме свої геогр. кордони, і занепадатиме - у старих межах свого існування. Ознакою розвиненої культури вважав прагнення до збільшення території. У роботі «Земля та життя» він зазначав, що покликання народу, який протягом свого істор. існування мав обмаль землі, — поліпшення свого геогр. становища, збільшення своєї площі шляхом завоювання сусідніх земель, здобування колоній. Як прихильник «дифузіонізму» (взаємопроникнення культур), Р. розглядав культуру як процес взаємодії і взаємовпливу їх, виступав проти расистських концепцій «вищих рас» і «вищих, елітних» культур. Проте це не завадило використанню його ідей в ідеології нім. фашизму і розвитку їх геополітиками - Р. Челленом, К. Хаусхофером та ін.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити