Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Соціологія короткий енциклопедичний словник

СОЦІУМ СІЛЬСЬКИЙ — тип соціальності, що існує як стійка спільнота людей, зумовлена природними умовами організації її життя, сільським способом поселення та діяльності. Істор. складається на ґрунті патріархальної землеробської общини у процесі розвитку землеробства, скотарства, рибальства, мисливства, збиральництва та ін. способів господарської діяльності. Функціонує на основі органічної єдності людини з природою та регулюється особливостями тієї чи іншої природно-кліматичної зони. У цьому відношенні він є протилежністю соціуму міському (див.).

Характеризується безпосередністю контактів селян, пріоритетністю неформальних відносин перед формальними, генетичною причетністю до заг. долі общини, громади, роду, племені. Усі члени сільської спільноти знають один одного ще з діда — прадіда, а тому пов'язані між собою мораллю відвертості як у дружбі, так і у ворогуванні й горі. Природна циклічність сільського життя, однакова залежність усіх від кліматичних умов існування, спільність потреб у веденні домашнього господарства та організації с.-г. в-ва породжують особливий соціальний тип селянина, котрий є носієм величезного потенціалу душевної щирості — найсуттєвішої психоморальної риси С. с.

Органічна укоріненість представників С. с. у сільське буття, натуральний спосіб природокористування формують у них традиціоналіст, етику здорового глузду, особливу психологію господаря — годувальника, котрий дбає не тільки про збереження власної сім'ї, а й про державу і суспільство. Саме на сільській етиці, психології, моралі, звичаях, побуті зростають еталони нац. культури. Епоха індустріалізації жорстоко розпорядилась з С. с., вимотавши з нього як інтелектуальні, так і матеріально-техн. ресурси, котрі зосередились у містах. Взаємодія з містом (міським соціумом), яке завжди було у суперечності до села і селянина, стала для С. с. проблемою виживання: природний консерватизм (традиціоналізм) сільських жителів зіткнувся з непомірною масовою експансією штучності відносин спілкування міських мешканців.

С. с. існує в полоні давньої суперечності між традиційним, консервативним, і новим, прогресивним. Серед проблем його нинішнього існування слід назвати такі: конфронтація цінностей (колективістських та індивідуалістських) у зв'язку із впровадженням ін-ту приватної власності на землю, фермерського (підприємницького) господарства; доля сільської терит. громади у світлі нинішніх руйнівних реформ в агропромисловому комплексі України; виявлення оптимального варіанта соціальної інфраструктури для сільських поселень (села, хутора), оптимізація сфери дозвілля та відпочинку сільських жителів; створення спеціальних ін-тів, що контролюють дотримання екол. вимог у природокористуванні виробниками с.-г. продукції.

Соціол. наука пропонує для вирішення названих проблем реорганізацію стихійно сформованого С. с. шляхом впровадження у сільське життя оптимальних структур розселення населення, створення нового типу поселень сільських жителів, які забезпечували б більш повне задоволення їх життєвих потреб, утворення цілісних індустріально-аграрних комплексів з широкими можливостями вибору зайнятості. Поняття С. с. є однією з фундаментальних категорій соціології села, яку застосовують для вивчення особливого типу спільноти, розробки й обґрунтування поселенських моделей села, а також для створення методології і методики соціального планування його трудової, побутової та культурної інфраструктури.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.