Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Соціологія короткий енциклопедичний словник

ТЕОРІЯ СОЦІАЛЬНОГО ОБМІНУ напрям у зх. суспільствознавстві, представники якого розглядають обмін різноманітними соціальними ресурсами (в широкому розумінні) як фундаментальні засади соціальної взаємодії.

На формування Т. с. о. значно вплинули, з одного боку, ідеї утилітаристів (Бентам, Сміт), які вважали, що людська діяльність зумовлена переважно бажанням отримати вигоду та прагненням до корисності; з другого результатами антропол. досліджень ролі обмінних угод у житті первісних народів (Малиновський, Фрезер, Мосс).

Існує дві теорет. передумови Т. с. о. Перша ґрунтується на припущенні, що індивіди є раціональними екон. суб'єктами, котрі постійно намагаються збільшити особистий прибуток (у вигляді грошей, товарів, послуг, престижу, схвалення тощо) і торгуються один з одним з приводу його розподілу. Друга розглядає як основу сусп. буття елементарні акти обміну вигодами (обміну угоди), на основі яких формуються різноманітні структурні утворення (соціальні ін-ти та установи, розподіл влади, власності та престижу).

Соціол. версія Т. с. о. розроблялась амер. соціологом і соціальним психологом Дж. Хомансом, який у даному разі ігнорує суб'єктивно-психол. аспекти поведінки, розглядаючи її як обмін вигодами (матеріальними і нематеріальними), мета якого полягає в отриманні максимальної винагороди. Крім того, вивчення поведінки людей як обміну визнається єдиним методом аналізу соціальних структур та ін-тів.

Послідовники Хоманса (Блау, Емерсон, Кук, О. Брайн, Коллок) зосередили зусилля на проблемі пошуку перехідних ланок між мікро- та макрорівнями соціальної реальності. Вони спрямовані на більш інтегративну теорію обміну, пов'язану з різними рівнями аналізу, враховуючи обмін серед індивідів, спільнот і держав.

Сучасна Т. с. о. розвивається у трьох основних наук, напрямах: використання польових досліджень, спрямованих на макрорівневі проблеми, які не можуть бути вирішені лабораторними експериментами; перехід від аналізу діад до аналізу більших сіток обміну; спроба синтезувати теорію обміну та структурні соціол. теорії, особливо концепції соціального сіткового аналізу.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.