Соціологія короткий енциклопедичний словник - 2020


ТОФФЛЕР (TOFFLER) Алвін

ТОФФЛЕР (TOFFLER) Алвін (04.10.1928, Нью-Йорк) — амер. соціолог і футуролог, публіцист, теоретик «постіндустріалізму» та «глобалізму», автор відомих книг «Футурошок» (1970), «Третя хвиля» (1980), «Передбачення та передумови» (1983), «Зміщення влади» (1990), «Війна та антивійна» (1993).

Проф. Корнельського ун-ту, член ф-ту Нової школи соціальних досліджень у Нью-Йорку (тут він розпочав у 1966 р. читати чи не вперше в світі футурологічний курс — «соціологія майбутнього»), радник таких відомих організацій, як Фонд Рокфеллерів, корпорації Ай Бі Ем, Ін-ту майбутнього, Т. до цього працював рядовим робітником на автозаводі, в ливарному цеху, в важкій промисловості. Був також кор. «Washington», писав ст. для різноманітних журналів (від «Анналів» Амер. академії політ, і сусп. наук до «Life» та «Reader's Digest»), певний час був головним ред, часопису «Fortune».

Предметом його наук, досліджень є «те, що відбувається з людьми, коли їх суспільство трансформується в дещо нове і непередбачене заздалегідь», тобто автор досліджує розвиток цивілізації від «аграрної» і «промислової» хвиль розвитку («Футурошок») до «технологічної», або «індустріальної» («Третя хвиля»), і далі до появи нової системи влади — «інформаційної» («Зміщення влади»). Людство переживає нову технол. рев., що веде до постійного відновлення соціальних відносин і створення всеохоплюючої надіндустріальної цивілізації, такої, що ґрунтується на електроніці, комп'ютерах, інформації, новітніх технологіях.

Т. належить до футурологів — оптимістів, які зосереджують свою увагу на дослідженні ролі технол. рев. у житті суспільства, трансформації культури в процесі сучасного інтенсивного в-ва, корпоративної екон. інфраструктури, активної демократизації.

«Футурошок» Т. у 70-х рр. був одним з найчастіше цитованих джерел, наук, бестселером (з того часу словосполучення «футурошок» увійшло до наук, ужитку, до словників і довідників). «Третю хвилю» можна назвати своєрідною Біблією інтелектуалів 80-х (Китай, Польща), що надихнули багатьох читачів до ще інтенсивнішого в-ва, дали поштовх процесам винахідництва й творчості. У ній Т. порушує проблеми, що зароджувалися в цей період в Сх. Європі, фокусуючи увагу на ролі знання й освіти в розвитку демократії і боротьбі за владу. В «Зміщенні влади» інтерес Т. зосереджено на зміненій ролі знання стосовно влади, її нових шляхах, що відкриваються сьогодні в бізнесі, політиці, економіці та глобалістиці. В останній роботі «Війна та антивійна» (1993) вчений дає глибокий аналіз війнам минулого, зосереджуючи увагу на стратегії виживання світової спільноти та запобіганні нових військ, конфліктів.

За рад. часів праці Т. були з-поміж тих, що звинувачувались у дрібнобурж. утопізмі і підлягали нещадній критиці марксист.-ленінською наукою за т.зв. викривлення і вихолощення соціального змісту глобальних проблем, абстрактне розуміння наук.-техн. прогресу та його наслідків тощо.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити