Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Соціологія короткий енциклопедичний словник

ТОЧНІСТЬ СОЦІОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ одна з характеристик якості соціол. інформації. Під Т. с. і. розуміють відсутність випадкових помилок, пов'язаних з інструментом вимірювання. Теорет. показником величини випадкової помилки є дисперсія розподілу відповідей щодо дійсного значення ознаки, але оскільки таке вимірювання практ. недосяжне, користуються ін. методами для приблизного оцінювання цієї дисперсії.

Одним з основних методів є повторне опитування (test-reset), яке проводиться за допомогою того ж інструменту і тієї ж процедури дослідження та через такий інтервал часу, щоб, з одного боку, не встигли відбутися принципові зміни в об'єкті дослідження, а з другого щоб результати першого вимірювання не впливали суттєво на результати другого (напр., як наслідок свідомого чи несвідомого запам'ятовування респондентами своїх відповідей). Для визначення випадкової помилки за підсумками другого вимірювання обчислюються статист, показники, що характеризують збіг відповідей в обох опитуваннях.

Тип показника залежить від того, за якою шкалою метричною, порядковою чи номінальною - вимірюється необхідна ознака. Якщо, напр., ознака вимірюється за метричною шкалою, то середня дисперсія випадкової помилки для всіх респондентів oе може бути обчислена за формулою:де XiI та XiII значення ознаки X для і-го респондента в результаті відповідно опитування І та опитування II, а N кількість опитаних. Тоді показник точності (стабільності) соціол. інформації може бути обчислений за формулою: де o2 заг. дисперсія (дисперсія даної ознаки, яка отримана на підставі емпіричних даних або дослідження І або досліджень І та II разом).

Якщо вимірювання ознаки проведено за номінальною шкалою, то показник стабільності IV можна обчислити за формулою: де nii кількість респондентів, що вказали під час обох опитувань і-й варіант відповіді, а I кількість градацій (варіантів відповіді) ознаки X. Аналогічні показники можна визначити для випадку вимірювання за порядковою шкалою.

Якщо результатом вимірювання є не окрема ознака, а показник, що обчислюється на основі сукупності однотипних запитань, оцінювати вказану дисперсію можна шляхом визначення еквівалентних груп запитань і порівняння інформації, отриманої за кожною з груп або в одному опитуванні (метод розщеплення, split-half) або з певним інтервалом часу (метод альтернативних форм). В цьому випадку виникають труднощі з обґрунтуванням еквівалентності груп запитань.

Див. Якість соціологічної інформації.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.