Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Соціологія короткий енциклопедичний словник

УКЛАД СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ - цілісна система певного типу відносин між людьми в процесі сусп. матеріального в-ва, яка утворює його сусп. форму. Соціально-екон. лад того чи іншого суспільства може включати в себе як один, так і Кілька У. с.-е. В багатоукладному суспільстві один У. с.-е., як правило, є панівним, основним. Об'єднуючи і підпорядковуючи решту У. с.-е., він визначає характер соціально-екон. ладу суспільства загалом, а отже істор. його тип. Панівний У. с.-е. в процесі сусп. змін може стати другорядним і, навпаки, другорядний панівним. Є, однак, і такі У. с.-е., що в принципі не можуть бути панівними, напр., патріархальний (дрібне натуральне г-во чи дрібнотоварний). Крім того, ті чи інші відносини, в які вступають люди у процесі сусп. матеріального в-ва, можуть взагалі не утворювати в даному суспільстві цілісного формування, а існувати лише у вигляді більш чи менш істотного додатку до У. с.-е., утвореного відносинами в-ва ін. типу (напр., наймана праця в Стародавній Вавілонії чи античному Римі; рабство (холопи) в Роси тощо).

В клас, марксизмі основні У. с.-е. тлумачились як формаційні (первіснообщинний, рабовласницький, феодальний, бурж., комуніст.), а не формаційні як неосновні, що призводило до апріорної оцінки багатоукладності суспільства як явища негативного, що підлягає усуненню і до орієнтації на утвердження єдиного У. с.-е., "відповідного" даній сусп.-екон. формації. Свідченням теорет. й практ. вразливості такого підходу є досвід рад. суспільства, де понад 70-річна спроба ліквідації існуючих у 20-х рр. поряд з соціаліст, інших У. с.-е. патріархального, дрібнотоварного, приватно - та держ.-кап. і створення послідовно унітарної екон. системи зазнала краху. Некоректними виявилися й намагання звести істор. процес до 5-членного формаційного ряду. Практика сусп.-істор. розвитку переконує, що перспективнішими є варіанти, де немає цілковито панівного У. с.-е. і орієнтації на його створення, характерні за сучасних умов для багатьох країн, що розвиваються.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.