Соціологія короткий енциклопедичний словник - 2020


ВІКОВО-РОЛЬОВІ ОЧІКУВАННЯ (ЕКСПЕКТАЦІЇ)

ВІКОВО-РОЛЬОВІ ОЧІКУВАННЯ (ЕКСПЕКТАЦІЇ) — норми і вимоги соціального оточення, які висуваються перед людиною, на тому чи іншому її віковому етапі і які полягають в очікуванні від неї освоєння певних ролей, що відповідають даному вікові і соціальному статусові.

Для більшості соціальних статусів В.-р. о. традиційно визначені, і людина може якщо не безпосередньо їх дотримуватись, то принаймні, на них зважати, намагаючись зайняти певне становище у суспільстві. Відповідність очікуваного реальному віку, залучення до певних соціальних ролей і функцій значно впливає не тільки на соціальний, а й «особистий статус» (авторитет) індивіда,. Якщо перший тісно пов'язаний зі змістом ролі, то другий головним чином залежить від ступеня випередження або відставання реального віку вступу індивіда у роль порівняно з очікуваним. Бажаючи підвищити свій авторитет, людина (свідомо чи несвідомо) прагне випередити В.-р. о., тобто залучитися до цієї ролі раніше очікуваного соціальним оточенням віку. Відставання від В.-р. о., як правило, не схвалюється громадською думкою.

Під впливом В.-р. о. у людини на різних етапах життєвого шляху формується уявлення про форми її сучасної і майбутньої поведінки, яку схвалює громадська думка і яка орієнтує та спрямовує розвиток і зміну видів діяльності. Суб'єктивно ця довгострокова регуляція поведінки відбивається на визначенні життєвих цілей, програм і планів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити