Соціологія короткий енциклопедичний словник - 2020


ВОВК Федір Кіндратович

ВОВК Федір Кіндратович (17. 03. 1847, с. Кряківка, тепер Пирятинського р-ну Полтавської обл. — 29.06.1918, Жлобін, тепер райцентр у Білорусі) — видатний укр. антрополог, етнограф і громадський діяч, відомий представник укр. соціол. думки. Соціологію розглядав як науку про сусп. життя, яка разом зі спеціальною антропологією, передістор. антропологією, етнологією, етнографією є складовою однієї науки — антропології. Перебуваючи під впливом ідей О. Конта, Г. Спенсера, стверджував, що соціологія могла виникнути лише після того, як уже розвинулися геологія, палеонтологія і біологія.

Соціол. погляди вченого відзначалися еволюціонізмом. Він вважав, що спільні закони еволюції, відкриті спочатку в біології і застосовані згодом у соціології, дають підстави зробити висновок, що всі сусп. явища і форми з'явилися не в результаті втручання зовнішніх сил, а є наслідком повільного багатоступеневого розвитку зародків фіз. природи людини. Цілковита однаковість фіз. природи людини зумовлювала більшу чи меншу одноманітність явищ, тоді як різні умови довкілля зумовлювали їхню різноманітність.

У своїх етнологічних дослідженнях дійшов висновку: всі техн. й інші засоби для підтримання і збереження людського життя є наслідком удосконалення їх первісних форм; наука поступово розвивалася від перших і випадкових спостережень первісного дикуна; релігії розвинулися поступово з первісних вірувань, а не з'явилися одразу, не були наслідком одкровення. Досліджуючи проблему сім'ї, зазначав, що родина в сучасному її вигляді розвинулася з примітивних, дуже давніх форм, відповідно до нових екон., політ, та реліг. умов у різних частинах землі та в різні епохи розвитку людства.

✵ Тв.: Від редакції // Матеріали до українсько-руської етнології. Львів, 1899. Т. І ; Студії з української етнографії та антропології. Прага, Б. р; Антропология и ее университетское преподавание. — Б. м. і. р.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити