Українська мова 5-11 класи - тестові завдання - 2018 рік

Морфологія

Рекомендації до виконання тестових завдань

Іменник

1. Пам’ятайте, що відміну іменників визначають за їх родом і закінченням.

2. Іменники, що вживаються лише у множині (сани, окуляри, дріжджі), роду не мають, відповідно, не належать до жодної відміни. Крім того, не належать до жодної відміни незмінні іменники, хоча вони мають рід: маестро, кулі, круп’є, кюре (чоловічий рід); леді, фрау, Елен, авеню, салямі (жіночий, останні два слова є винятками); ревю, інтерв’ю, депо, таксі, кіно (середній). Третю групу іменників, що не належать до жодної відміни, становлять іменники, які перейшли із прикметників та дієприкметників, наприклад, ланкова, лісничий, подушне, мостова, учений. Вони відмінюються, як і прикметники.

3. Зверніть увагу, що іменники першої відміни із закінченням -а, -я можуть належати до чоловічого (собака, Микола, воєвода, Ілля), жіночого (скеля, тигриця, Наталка, миша) і спільного роду (староста, сирота, рева, капризуля).

4. Уважно визначайте відміну іменників середнього роду. Пам’ятайте, що іменники життя, гілля, завдання тощо, у яких збігаються форми називного та родового відмінків, належать до другої відміни м’якої групи, а іменники на зразок ім’я, плем'я, вим'я, теля, порося, каченя, у яких у непрямих відмінках з’являються суфікси -єн-, -ат-, -ят-, — до четвертої. Іменники середнього роду із закінченнями на -о типу горобенятко, каченятко, левенятко належать до другої відміни твердої групи, а горобеня, каченя, левеня — до четвертої.

5. Зверніть увагу на іменники студентство, волосся, кіннота, картоплиння; стадо, народ, натовп, черга. Перші вживаються лише в однині і належать до конкретних, збірних назв, другі мають однину і множину та належать до конкретних назв.

6. Іменники І та II відмін мають групи відмінювання (тверду, м’яку та мішану). Іменники III і IV відмін груп не мають.

7. Пам’ятайте, що до твердої групи відмінювання належать іменники, основа яких закінчується на твердий приголосний (Микола, Ганна; стіл, ліс, село), до м'якої— іменники, основа яких закінчується на м’який приголосний (зоря, Ілля, Василь, гай, життя), а також іменники середнього роду із закінченням -е (поле, море)] мішаної групи — іменники чоловічого, жіночого і середнього родів, основа яких закінчується на шиплячий приголосний (свіча, межа, душа, площа, кущ, меч, плече, вогнище).

8. Зверніть особливу увагу на іменники другої відміни чоловічого роду, які закінчуються на твердий приголосний -р. Вони можуть належати до твердої (ювіляр, бригадир, диктатор, оратор), м’яко 'і (лікар, календар, нашатир, кобзар) і мішаної груп (бетоняр, цегляр, скляр, школяр). Підказка: щоб визначити групу таких іменників, перекладіть їх російською мовою. Зазвичай іменники, які в російській мові закінчуються на твердий приголосний -р, в українській належать до твердої групи (пор.: рос. юбиляр, бригадир, диктор, оратор); іменники, що в російській закінчуються на м’який приголосний -р', в українській належать до м’якої групи (пор.: рос. лекарь, календарь, нашатырь, кобзарь); іменники, які в російській мають суфікси -щик-, -ник- та ін„ в українській належать до мішаної групи (пор.: рос. бєтон- щик, стекольщик, школьник, кирпичник).

9. Іменники другої відміни чоловічого роду в родовому відмінку можуть мати закінчення -у, -ю або -а, -я. Закінчення родового відмінка залежить від значення іменників. Підказка: здебільшого іменники з конкретним значенням (окрім термінів) мають закінчення -а, -я; іменники з абстрактним і збірним значеннями (крім назв будівель, рослин) — -у, -ю.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити