Фізика 7 клас збірник задач - 2016

ВЗАЄМОДІЯ ТІЛ. СИЛА

· Явище інерції. Маса тіла

· Густина речовини

· Сили в механіці

· Сила пружності. Закон Гука

· Сила тяжіння. Вага й невагомість

· Сили тертя

11. Явище інерції. Маса тіла

Всі явища світу, життя поривання —

То відлуння фізичних сил;

І рухаються від їх прокидання

Плеяди небесних світил.

Микола Морозов

Приклад розв'язування задачі

Із гармати масою 3 т вистрілили в горизонтальному напрямку ядром масою 20 кг, яке набуло швидкості 300 м/с відносно землі. Якої швидкості при цьому набула гармата?

Дано:

Розв’язання.

Внаслідок пострілу швидкість ядра змінилася від нуля до vя, а швидкість гармати — від нуля до vг. Зміни швидкостей тіл, що взаємодіють, обернено пропорційні їхнім масам:

Звідси

Перевіряємо одиниці виміру:

Обчислюємо швидкість гармати:

Відповідь: 7,2 км/год.

Усна розминка

11.1. На столі лежить дерев’яний брусок. Із якими тілами він взаємодіє? Чому брусок перебуває у стані спокою?

11.2. На нитці підвішено сталеву кульку (див. Малюнок). Із якими тілами взаємодіє кулька? Чому кулька перебуває у стані спокою?

11.3. У широкій посудині з водою плаває дерев’яна кулька. Із якими тілами взаємодіє ця кулька? Чому вона перебуває у спокої?

11.4. Поясніть, дія яких тіл компенсується у таких випадках: а) книга лежить на поверхні столу; б) автомобіль рухається рівномірно й прямолінійно; в) світильник підвішений до стелі.

11.5. Чому в разі різкого збільшення швидкості автобуса пасажири відхиляються назад, а під час раптової зупинки — вперед?

11.6. Трамвай повертає праворуч. У який бік відхиляються при цьому пасажири? Чому це відбувається?

11.7. Яке явище ми використовуємо, струшуючи воду з мокрого плаща? Поясніть, що відбувається при цьому.

11.8. М’яч, який спокійно лежав на столі вагона під час рівномірного руху потяга, покотився вперед у напрямку руху потяга. Яка зміна відбулася в русі поїзда?

11.9. Чому важко вистрибнути на берег із легкого надувного човна?

11.10. Поясніть, чому снаряд, що вилітає з гармати, і гармата, яка при цьому відкочується, мають різні швидкості.

11.11. Гирю підняли на висоту 1 м від підлоги. Чи змінилася при цьому її маса?

11.12. Гирю занурили в посудину з водою. Чи змінилася маса гирі?

11.13. Чому на змаганнях борців і боксерів ділять за ваговими категоріями?

11.14. Тіло перемістили із Землі на Місяць. Чи змінилася при цьому маса тіла?

Перший рівень

11.15. Лисиця, втікаючи від собаки, часто рятується тим, що робить різкі рухи в сторони в ті моменти, коли собака готовий схопити її. Чому собаці важко контролювати різкі рухи лисиці?

11.16. Коли кінь на бігу спотикається, вершник може вилетіти з сідла і перелетіти через голову коня. Чому це відбувається?

11.17. Чому під час прополювання бур’янів не можна рвучко висмикувати їх із землі?

11.18. Яку роль відіграють паски безпеки на автомобільному транспорті?

11.19. Чому під час сплавляння лісу велику кількість колод викидає на берег на поворотах річки (див. Малюнок)?

11.20. До куль, що лежать на столі, було прикладено однакові сили. При цьому куля масою 2 кг набула швидкості 12 см/с. Якої швидкості набула куля масою 0,5 кг?

11.21. Під час взаємодії двох візків їх швидкості змінилися на 20 і 60 см/с. Маса більшого візка 600 г. Чому дорівнює маса меншого візка?

11.22. В результаті зіткнення двох куль їх швидкості змінилися на 30 см/с і 10 см/с. Маса легшої кулі 400 г. Якою є маса іншої кулі?

Другий рівень

11.23. Чому, коли килим вибивають палицею, пил не «вбивается» у килим, а вилітає з нього?

11.24. Чому недосвідчений ковзаняр надає назад, з’їжджаючи зі снігової доріжки на лід ковзанки, і вперед, якщо повертається з льоду на снігову доріжку?

11.25. Підголівник на спинці сидіння автомобіля утримує голову людини від відхилення назад. Поясніть, у яких аварійних ситуаціях допомагає підголівник.

11.26. Чому автомобіль із несправними гальмами не можна буксирувати на гнучкому тросі (див. Малюнок)?

11.27. Чому в разі струшування медичного термометра стовпчик ртуті опускається вниз?

11.28. Від чого має відштовхуватися космонавт у відкрито му космосі (див. Малюнок), щоб змінювати швидкість, маневрувати?

11.29. На візку встановлено іграшкову гармату, яка стріляє в горизонтальному напрямку. Якою є швидкість візка після пострілу, якщо маса візка з гарматою 500 г, маса ядра 10 г, а швидкість ядра 5 м/с?

11.30. Снаряд, випущений вертикально вгору, розірвався у верхній точці траєкторії на два осколки масою 1 кг і 3 кг. Перший осколок набув швидкості 120 м/с відносно землі. Якої швидкості набув другий осколок?

11.31. Куля масою 10 г, що летить горизонтально, влучила в дерев’яний брусок масою 500 г, що лежав на гладкій горизонтальній поверхні, і застрягла в ньому. Якою була швидкість кулі, якщо брусок після пострілу набув швидкості 10 м/с?

11.32. Два тіла масами 400 і 600 г рухалися назустріч одне одному і після удару зупинилися. Якою була швидкість другого тіла, якщо перше рухалося зі швидкістю 3 м/с?

11.33. Під час пострілу з гармати снаряд масою 20 кг вилітає зі швидкістю 800 м/с. Чому дорівнює швидкість відкочування ствола гармати, якщо його маса 2 т? Початкова швидкість гармати дорівнює нулю.

11.34. Куля масою 10 г, що летіла горизонтально зі швидкістю 600 м/с, пробила дерев’яний брусок масою 200 г, який лежав на гладкому столі. Внаслідок цього швидкість кулі стала дорівнювати 400 м/с. Якої швидкості набув брусок?

Третій рівень

11.35. Чи можуть два нерухомих спочатку тіла внаслідок взаємодії одне з одним набути однакових за числовим значенням швидкостей? Відповідь обґрунтуйте.

11.36. Якщо в автомобіля «зимові» шини (з шипами), на ньому встановлюють спеціальний знак (див. Малюнок). Навіщо це роблять? Де має знаходитися цей знак — на передньому чи на задньому склі автомобіля?

11.37. На нитці підвішено важку кулю, до якої прикріплено знизу таку саму нитку. Якщо плавно тягнути за нижню нитку, порветься верхня нитка, але якщо різко смикнути нижню нитку вниз, порветься саме вона. Із чим це пов’язано? Поясніть свою відповідь.

11.38. Розгляньте на фотографіях страшні наслідки землетрусів. Якою є основна причина руйнувань під час землетрусів?

11.39. Ще у XVII ст. дотепний французький письменник Сірано де Бержерак у книзі «Інший світ, або Держави та імперії Місяця» запропонував дешевий і простий спосіб подорожувати. Варто тільки піднятися над Землею і протриматися в повітрі хоча б декілька хвилин, щоб опуститися вже зовсім в іншому місці. Замість того щоб здійснювати виснажливі подорожі, можна нерухомо висіти над Землею та вичікувати, поки вона сама підставить мандрівникові місце призначення. Чому цей дивовижний спосіб — не більш ніж фантазія?

11.40. Дві кулі рухаються назустріч одна одній. Унаслідок зіткнення перша куля, що мала швидкість 5 м/с, зупинилася. Друга ж куля, що мала швидкість 3 м/с, покотилася назад зі швидкістю 2 м/с. Що можна сказати про співвідношення мас куль?

11.41. Після зіткнення порожнього візка з таким самим навантаженим обидва візки зупинилися. До зіткнення швидкості візків дорівнювали 2 м/с і 0,4 м/с. Знайдіть відношення маси вантажу до маси порожнього візка.

11.42. Барон Мюнхгаузен так зіскочив із ядра, яке летіло зі швидкістю 100 м/с, що швидкість барона відносно землі стала дорівнювати нулю. У скільки разів відрізняється маса барона від маси ядра, якщо швидкість ядра, яке покинув барон, стала дорівнювати 400 м/с?

11.43. Людина, яка бігла зі швидкістю 8 м/с, наздогнала візок, що рухався зі швидкістю 2 м/с, і скочила на нього. У результаті швидкість візка стала дорівнювати 6 м/с. Якою є маса людини, якщо маса візка 40 кг?

11.44. Вагон масою 60 т наближається до нерухомої платформи зі швидкістю 0,3 м/с і б’є її буферами, після чого платформа набуває швидкості 0,4 м/с. Якою є маса платформи, якщо після удару швидкість вагона зменшилася до 0,2 м/с?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити