Фізика 7 клас збірник задач - 2016

МЕХАНІЧНИЙ РУХ

7. Рівномірний прямолінійний рух

Ні, ми не користь і не прикрість.

Не бога із важким хрестом —

Богиню крилату — Швидкість —

Зведемо на зірковий престол!

Вадим Шефнер

Приклад розв'язування задачі

Проти течії ми пливемо повільніше, ніж у стоячій воді, зате за течією — швидше. Виникає питання: де можна швидше проплисти ту саму відстань туди й назад — у річці чи в озері?

Розв’язання. Нехай відстань s у стоячій воді ми пропливемо зі швидкістю v, а швидкість течії річки дорівнює u. Тоді, щоб проплисти туди и назад по озеру, потрібен час «За течією річки ми рухаємося зі швидкістю v + u, проти течії — зі швидкістю v - u.

Тому, пропливши туди й назад по річці, ми витратимо час

Очевидно, що відношення більше за одиницю, тобто для руху по річці часу потрібно більше. Отже, виграш у часі під час руху за течією менший, ніж втрата часу під час руху проти течії. Так і має бути: адже проти течії ми рухаємося більшу частину часу. Отриманий висновок є особливо наочним, коли v лише ненабагато перевищує и: в такому разі рух проти течії буде дуже повільним і забере багато часу.

Відповідь: в озері.

Усна розминка

7.1. Наведіть приклади рухів, близьких до рівномірного, які ви спостерігали. Як ви дізналися, що ці рухи є рівномірними?

7.2. На рисунках наведено приклади різних рухів. Які з них ви могли б віднести до рівномірного?

7.3. Укажіть, які з перелічених рухів є рівномірними, а які — нерівномірними:

а) зниження і посадка літака на аеродромі;

б) рух автомобіля, в разі коли водій побачив заборонний сигнал світлофора;

в) піднімання на ескалаторі метрополітена;

г) рух автомобіля на повороті.

7.4. Швидкість автомобіля, який рухається рівномірно, дорівнює 100 км/год. Що де означає?

7.5. Як визначити час рівномірного руху, знаючи шлях і швидкість?

7.6. Як визначити шлях, пройдений тілом під час рівномірного руху?

7.7. Подайте у метрах за секунду такі значення швидкості: 7,2 км/год; 36 км/год; 72 км/год; 144 км/год.

7.8. Подайте у кілометрах за годину такі значення швидкості: З м/с; 10 м/с; 20 м/с; 50 м/с.

7.9. Трамвай рівномірно проїхав 60 км за 1,5 год. Із якою швидкістю він рухався?

7.10. Велогонщик протягом 2 год рухався із постійною швидкістю 30 км/год. Яку відстань він проїхав?

7.11. За який час турист пройде відстань 20 км, якщо рухатиметься зі швидкістю 4 км/год?

7.12. Турист піднявся на пагорб за 3 год, а спустився — за 2 год. У скільки разів швидше він ішов униз, ніж угору?

Перший рівень

7.13. Якими фізичними величинами можуть відрізнятися рівномірні прямолінійні рухи двох однакових тіл, які пройшли рівні відстані?

7.14. Швидкість реактивного літака 1500 км/год, а швидкість штучного супутника Землі — 8 км/с. У скільки разів швидкість супутника більша від швидкості літака?

7.15. На рисунку показано фотографії деяких тварин. Запишіть назви тварин у порядку зменшення швидкості їхнього руху.

7.16. Джміль у польоті може розвивати максимальну швидкість 18 км/год. Швидше чи повільніше летить бабка, якщо її швидкість 10 м/с?

7.17. Беркут у польоті може розвивати швидкість до 77 км/год. Чи можна його використовувати в полюванні на зайця, швидкість якого близько 17 м/с?

7.18. Розлючений бик біжить зі швидкістю 34 км/год, а перелякана людина — зі швидкістю 600 м/хв. Хто з них переможе на стометрівці?

7.19. За течією річки рівномірно пливе пліт зі швидкістю 1,2 м/с. Який шлях він пройде за 20 хв?

7.20. Чи може людина перегнати вітер, якщо відомо, що спортивну дистанцію 1500 м вона пробігає за 4 хв 10 с? Швидкість помірного вітру приблизно 6 м/с.

Другий рівень

7.21. Уздовж трьох вагонів товарного потяга велосипедист їде 10 с. Скільки часу він їхатиме уздовж потяга з 60 вагонів?

7.22. Чи зможете ви, перебуваючи в потязі, визначити, що він рухається рівномірно, якщо у вас будуть зав’язані очі? Як це можна зробити?

7.23. На рисунку наведено графіки залежності шляху від часу для двох тіл, що рухаються прямолінійно рівномірно. Яке з цих тіл рухається з більшою швидкістю? Чому?

7.24. На рисунку наведено графіки залежності шляху від часу для трьох тіл. Яке (які) з них рухається (рухаються) прямолінійно рівномірно? Яке (які) з них зупинялося (зупинялися) під час спостереження?

7.25. Тіло рухається прямолінійно рівномірно. Як зміниться подоланий тілом шлях, якщо швидкість тіла збільшиться в 2 рази, а час руху зменшиться в 4 рази?

7.26. Чи можна стверджувати, що тіло рухається прямолінійно й рівномірно, якщо воно за кожну секунду проходить шлях, який дорівнює 2 м?

7.27. Чи можна стверджувати, що тіло рухається прямолінійно й рівномірно, якщо воно рухається вздовж прямої в одному напрямку й за кожну секунду долає шлях 2 м?

7.28. Автомобіль, рухаючись зі швидкістю 80 км/год, проїхав половину шляху до місця призначення за 2 год. Із якою швидкістю він має продовжити рух, щоб досягти мети і повернутися назад за той самий час?

7.29. На рисунку наведено графіки залежності швидкості від часу для двох тіл. Для кожного з них побудуйте графік залежності шляху від часу.

7.30. Лижник рухається зі швидкістю 1,5 м/с. Побудуйте графік залежності шляху від часу і знайдіть за допомогою цього графіка шлях, пройдений лижником за 6 с.

7.31. Складіть задачу на прямолінійний рівномірний рух двох тіл, за якого швидкість першого тіла є удвічі більшою від швидкості другого. Розв’яжіть задачу графічно.

7.32. Моторний човен рухається за течією річки зі швидкістю 9 км/год, а пліт — зі швидкістю 1 км/год. Якою є швидкість руху моторного човна проти течії? Всі швидкості задано відносно Землі.

Третій рівень

7.33. Пасажир потяга дивиться у вікно на зустрічний потяг, що проходить повз. Коли зустрічний потяг промчав, пасажирові здалося, що його потяг сповільнив хід. Чому?

7.34. Моторний човен за 3 год проходить відстань від міста до селища, розташованого нижче за течією річки. Скільки часу забере зворотний шлях, якщо швидкість руху човна відносно води в 4 рази більша за швидкість течії?

7.35. Потяг завдовжки 240 м, рухаючись рівномірно, пройшов міст за 2 хв. Якою є швидкість потяга, якщо довжина моста 360 м?

7.36. Гусеничний трактор рухається зі швидкістю 9 км/год. Із якою швидкістю відносно ґрунту рухається гусеничний ланцюг (див. Малюнок) в його верхній та нижній частинах?

7.37. Судно рухається прямолінійно рівномірно. Чи обов’язково: а) тіла, що рухаються відносно судна прямолінійно, і відносно землі рухатимуться прямолінійно; б) тіла, що рухаються відносно судна рівномірно, рухатимуться рівномірно і відносно землі; в) тіла, що рухаються відносно судна прямолінійно рівномірно, і відносно землі рухатимуться прямолінійно рівномірно?

7.38. Відстань між двома пристанями моторний човен проходить за течією за 10 хв, а проти течії — за 30 хв. За який час цю відстань пропливе за течією рятувальний круг, що впав у воду?

7.39. Як можна за слідами дощових крапель на бічних стеклах автомобіля знайти швидкість падіння цих крапель, якщо вітру немає?

7.40. На рисунку наведено графік залежності швидкості від часу для деякого тіла. Побудуйте графік залежності шляху від часу.

7.41. Два собаки бігають по круговій доріжці завдовжки 60 м. Перший біжить зі швидкістю 10 м/с, а другий — зі швидкістю 2 м/с. У початковий момент вони знаходяться в одній точці. Через який мінімальний час відстань між ними буде максимально можливою?

7.42. На рисунку наведено графік залежності шляху від часу для деякого тіла. Побудуйте графік залежності швидкості від часу.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити