Фізика 8 клас збірник задач - 2016

РОЗДІЛ 1. ТЕПЛОВІ ЯВИЩА

4. ВНУТРІШНЯ ЕНЕРГІЯ. КІЛЬКІСТЬ ТЕПЛОТИ. ВИДИ ТЕПЛООБМІНУ

1-й рівень складності

4.1. Як зміниться внутрішня енергія цеглини, якщо її опустити в гарячу воду? підняти з першого поверху на другий?

4.2. У склянку з гарячою водою занурили металеву кульку. Чи зміниться кінетична енергія молекул кульки? потенціальна? Якщо зміниться, то як?

4.3. Футбольним полем котиться м’яч. Як змінюється його кінетична енергія? внутрішня енергія?

4.4. Долоні можна нагріти, якщо притиснути їх до нагрітого тіла, наприклад до стінки печі. Їх можна також нагріти, якщо потерти одна об одну. Чим різняться ці способи нагрівання долонь?

4.5. Коли сталевий ніж заточують на точильному крузі, ніж сильно нагрівається. А як ще можна підвищити його температуру?

4.6. Якщо налити окріп у металевий кухоль, то кухоль досить швидко стає гарячим. У який спосіб відбувається теплопередача між окропом і стінками кухля?

4.7. Чому радіатори обігрівачів виготовляють із металу, а не з пластику?

4.8. Для чого труби теплових мереж, що розташовані над землею, обмотують мінеральною ватою?

4.9. Чому, щоб скип’ятити воду в каструлі, ми нагріваємо дно каструлі, а не її кришку?

4.10. В електричному чайнику спіраль вмонтована на дні. Чому недоцільно вмонтовувати її на бічній стінці або під кришкою?

4.11. Сонце — зоря, що дає нам тепло для життя. Як Сонце передає тепло на Землю?

4.12. Чому для правильного вимірювання температури повітря, особливо влітку, термометр треба розмістити в тіні?

2-й рівень складності

4.13. Зі стола взяли велику та малу сталеві кульки й занурили в каструлю з водою, що кипить. Як змінилася внутрішня енергія кульок? Чи однакова зміна внутрішньої енергії для обох кульок?

4.14. Коли збільшується температура повітря, стовпчик термометра на стіні піднімається. За рахунок чого зростає його потенціальна енергія?

4.15. На чому ґрунтується спосіб отримання вогню, який проілюстровано на рисунку?

4.16. Чому бійці, які десантуються з гелікоптерів на канатах, обов’язково надягають рукавички?

4.17. Чому нагрівається металевий дріт, якщо його кілька разів зігнути та розігнути?

4.18. Чи можна запалити сірник, не виконавши над ним механічної роботи?

4.19. Які перетворення енергії спричиняють виліт корка з пробірки (див. рисунок)?

До задачі 4.15

До задачі 4.19

4.20. Невеликі метеорні тіла повністю згоряють в атмосфері на висотах до 80 км. Чим викликане сильне нагрівання цих тіл?

4.21. Чи можна зробити так, щоб внутрішня енергія тіла, над яким виконують роботу, залишилася сталою? Якщо можна, то як це зробити?

4.22. Чому гази мають малу теплопровідність?

4.23. Який із матеріалів забезпечує кращу теплоізоляцію: а) суцільний пластик чи спінений; б) сніг чи лід; в) цегла чи каміння; г) деревина чи деревна тирса?

4.24. Добре чи погано мають проводити тепло стіни вашого будинку? Обґрунтуйте свою відповідь.

4.25. Чому будинок, стіни якого виготовлені із суміші глини та соломи, значно краще тримає тепло, ніж будинок із цегли або бетону (за однакової товщини стін)?

4.26. На рисунках зображено горобця взимку і влітку. Якій порі року відповідає кожне зображення?

4.27. Щоб зберегти їжу теплою, наші бабусі вкутують каструлю теплою ковдрою. А чи можна за допомогою теплої ковдри «зберігати» холод?

4.28. Навіщо садівники восени засипають трояндові кущі старим листям?

4.29. Чому дим від багаття в безвітряну погоду піднімається вертикально вгору?

4.30. Чому радіатори опалення доцільно розташовувати під вікнами, а не над ними чи на стінах, де зовсім немає вікон?

4.31. У якому випадку вода скоріше охолоне: якщо у відро з водою кинути шматок льоду або якщо поставити це відро на лід?

4.32. Навіщо в корпусах комп’ютерів роблять отвори? установлюють вентилятори?

4.33. На дачних ділянках мешканці доволі часто будують літній душ — бак із водою на певній висоті та трубку з душовою насадкою. За рахунок чого підігрівається вода в баку? Як зробити процес підігрівання найефективнішим?

4.34. Навіть у морозну погоду сніг може танути під сонячними променями. Який сніг танутиме швидше: чистий (за містом) чи брудний (у місті)? Чому?

4.35. Газгольдери (резервуари для зберігання опалювального газу) фарбують у сріблястий колір. Навіщо це роблять?

4.36. Навіщо в термосах відкачують повітря між стінками колби, а її внутрішню поверхню вкривають шаром полірованого металу?

4.37. Термосумки всередині покривають матеріалом, схожим на металеву фольгу. Між «фольгою» та зовнішньою тканиною вкладають спінений поліуретан, а зверху сумку щільно вкривають кришкою. Які види теплообміну зведені до мінімуму в таких сумках?

4.38. У який бік дме нічний бриз — з моря на сушу чи із суші на море? Обґрунтуйте свою відповідь.

4 39. Спекотного сонячного дня на межі між тільки-но зораним полем і лугом, де квітнуть ромашки, виникає легкий вітерець. У який бік він напрямлений — до поля чи лугу? Обґрунтуйте свою відповідь.

4.40. Турист гріється біля вогнища, а в казанку над вогнищем гріється вода для приготування чаю. Який вид теплопередачі відіграє головну роль у передачі тепла: а) від вогнища до туриста; б) від вогнища до води в казанку?

3-й рівень складності

4.41. У старому чайнику, який нагрівають на газовій плиті, час скипання води більший, ніж у новому чайнику такої самої ємності. Поясніть причину відмінності. У якому з цих чайників вода остигатиме швидше після вимикання плити?

4.42. Людина без одягу на холодному повітрі може перебувати досить довго, а в холодній воді — швидко замерзає. Чому?

4.43. Які види теплообміну зведені до мінімуму в сучасних віконних системах? Поясніть, за рахунок чого отримують відповідні ефекти.

4.44. У горах навіть улітку можуть траплятися дуже холодні ночі. Чому в таку ніч туристам, які вдягнуті в легкий літній одяг, потрібно не спати, а рухатися?

4.45. Як змінюється внутрішня енергія сталевої кульки, яка з деякої висоти падає на сталеву плиту й підскакує до початкової висоти? А як змінюється внутрішня енергія кульки, якщо вона падає на пісок?

4.46. У кузні в печі розігрівають залізну болванку. Потім коваль кладе її на холодне ковадло й піддає частим і сильним ударам. Чому температура болванки не зменшується, а навіть збільшується, хоч вона лежить на холодному ковадлі?

4.47. Показаний на рисунку кратер, який має діаметр 1,2 км і глибину 180 м, виник в Аризоні 50 тисяч років тому від удару метеорита масою понад 300 тисяч тонн. Але дослідження кратера не виявили метеоритної речовини. Куди ж вона поділася? За рахунок якої енергії утворився кратер?

4.48. Над тілом виконали роботу 80 Дж та передали йому кількість теплоти 50 Дж. На скільки змінилася внутрішня енергія тіла?

4.49. Газ отримав кількість теплоти 100 Дж і розширився, виконавши роботу 40 Дж. На скільки змінилася внутрішня енергія газу?

4.50. Газ стиснули, виконавши над ним роботу 90 Дж. При цьому газ передав навколишньому середовищу кількість теплоти 35 Дж. На скільки змінилася внутрішня енергія газу?

4.51. Вода у ванні за кімнатної температури має значно більшу внутрішню енергію, ніж чайна ложка, яка перебуває в чашці з гарячим чаєм. У якому напрямі відбуватиметься теплообмін, якщо ложка впаде у ванну?

4.52. Швацька нитка в полум’ї свічки швидко перегоряє. Але якщо кілька разів намотати нитку на металевий циліндр і піднести його до полум’я свічки, нитка не перегорятиме. Чому?

4.53. Якщо доторкнутися до металевого та дерев’яного предметів на морозі, то метал на дотик буде значно холоднішим за деревину. А який із цих предметів здаватиметься на дотик прохолоднішим у п’ятдесятиградусну спеку?

4.54. Як скоріше охолодити каву в чашці: відразу налити холодне молоко чи почекати 5 хвилин, а потім налити?

4.55. Чому свічка на космічній станції не горітиме довго без примусової вентиляції (перемішування повітря)?

4.56. Чому піч буває важко розтопити, а підтримувати вогонь значно легше?

Яка труба — цегляна чи сталева — забезпечує за однакової висоти кращу тягу в топці?

4.58. Чому в парнику, укритому склом або плівкою, навіть за відсутності опалення температура може бути суттєво вищою за температуру навколишнього повітря?

4.59. Літнього спекотного дня повітря дуже гаряче. Чи можна вважати, що його нагріває сонячне проміння?

Задачі для допитливих

4.60. У сильну стужу вода в природних водоймищах має найвищу температуру (близько +4 °С) біля дна. Чи не суперечить це тому відомому факту, що тепла рідина має підніматися вгору?

4.61. Чому навіть над спекотною Африкою на висоті 10 км температура повітря менша від -40 °С?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити