Фізика 8 клас збірник задач - Леонід Кирик - 2016

ЕЛЕКТРИЧНІ ЯВИЩА. ЕЛЕКТРИЧНИЙ СТРУМ

15. Домашні експериментальні завдання

«Чому» можна назвати матір’ю всіх наук.

Д. Дефо

Перший рівень

15.1. Потріть пластмасову лінійку об папір. Доведіть, що при цьому лінійка наелектризувалася.

15.2. Виконайте досліди, які доводять існування електричних зарядів двох видів.

15.3. Наелектризуйте кінці ебонітової палички зарядами різних знаків. Як вам удалося це зробити?

15.4. Як виявити, чи заряджене тіло, не маючи в розпорядженні ніяких електричних приладів? Виконайте відповідні досліди.

15.5. Виготовте домашній електрометр. Із цією метою дротину, вигнуту у вигляді літери «Г», опустіть довгим кінцем у пляшку. На зовнішній її кінець навісьте зігнуту навпіл смужку тонкого паперу. Установіть дослідним шляхом, чи можна під час електризації тертям того самого тіла (зі скла, ебоніту або гуми) одержати різні за знаком заряди.

15.6. Зарядіть електрометр, користуючись тільки ебонітовою паличкою.

15.7. Візьміть поліетиленовий гребінець і проведіть ним по чистому сухому волоссю. Піднесіть гребінець до електрометра. Чому при цьому його стрілка відхиляється?

15.8. Потріть кульку на електрометрі сухою газетою. Чи виникає при цьому електричний заряд на електрометрі? Чому?

15.9. Потріть сухюю рукою скло електрометра. Чи відхилиться стрілка приладу? Чому?

15.10. Візьміть гумову трубку й деформуйте її (розтягуйте і згинайте), а потім покладіть на кулю електрометра. Чому електрометр показує наявність електричного заряду?

15.11. Візьміть гумову трубку і розріжте її ножицями на маленькі кільця, що падатимуть у кульовий кондуктор електрометра. Чому при цьому ви помітите, що стрілка електрометра виявляє заряд?

15.12. Покладіть на сухе скло чи пластинку текстоліту аркуш паперу. Проведіть кілька разів по паперу гумовим валиком, який застосовують у фотографії. Якщо тепер аркуш паперу піднести до електрометра, то він виявить електричний заряд. Те саме відбувається з гумовим валиком. Як пояснити спостережуване явище?

15.13. Потріть газетою повітряну кульку, піднесіть її до стелі й відпустіть. Кулька залишиться висіти під стелею і може перебувати в такому положенні цілодобово. Чому?

Другий рівень

15.14. Наелектризуйте дві повітряні кульки об газету. Підвісьте їх на довгих нитках поруч. Чому вони відштовхуються?

15.15. Наелектризуйте одну повітряну кульку об газету, іншу — об шматок вовняної тканини. Підвісьте їх на певній відстані одна від одної. Чому вони притягаються?

15.16. Як, маючи заряджений електрометр, з’ясувати, чи проводить електричний заряд олівець, лінійка або інше тіло?

15.17. Зарядіть паперовий султан і піднесіть до нього руку. Чому паперові смужки притягаються до руки?

15.18. Перевірте за допомогою легкої сухої дерев’яної рейки, підвішеної на тонкій нитці, що біля зарядженої кульки на ізолювальному штативі існує електричне поле.

15.19. Як, використовуючи електричне поле навколо зарядженої палички, змусити шматочок вати літати в повітрі? Виконайте дослід і поясніть його.

15.20. До невеликого струменя води, що тече з водопровідного крана, піднесіть наелектризовану паличку. Чому струмінь відхиляється у бік палички?

Третій рівень

15.21. Спробуйте зарядити електрометр позитивним зарядом за допомогою негативно зарядженої палички.

15.22. Піднесіть до електрометра заряджене тіло, не торкаючись самого приладу. Чому стрілка електрометра при цьому відхиляється? Поясніть дослід.

15.23. Зарядіть електроскоп зарядом будь-якого знака. Наведіть спосіб, за допомогою якого можна змінити кут відхилення смужок приладу, не користуючись зарядженими тілами.

15.24. Піднесіть до зарядженого електрометра запалений сірник. Що при цьому відбудеться? Поясніть дослід.

15.25. Дослідіть, як поводяться смужки слабо зарядженого електроскопа, коли до нього наблизити сильно наелектризовану (зарядом протилежного знака) паличку. Поясніть спостережуване явище.

15.26. Зарядіть електрометр негативним зарядом. Повільно підносьте до нього звіддаля позитивно заряджену скляну паличку. Спочатку кут відхилення стрілки зменшиться до нуля. Під час подальшого наближення зарядженої палички знову відбувається відхилення стрілки електрометра. Поясніть це явище.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити