Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

ЗНОШЕННЯ ТА ЗНОСОСТІЙКІСТЬ ТКАНИН

Зношення тканин - це поступове їх руйнування при експлуатації одягу.

Зносостійкість - це здібність текстильних матеріалів довгий час протистояти дії комплексу руйнувальних факторів в процесах носіння одягу, його прання, волого-теплового оброблення, хімічної чистки та зберігання.

Зношення одягу протікає поступово і викликає зміни структури матеріалу, погіршення його властивостей, приводить до руйнування.

Зношення матеріалів в одязі виникає від комплексної дії таких факторів:

- механічні фактори: стирання матеріалів, а також їх втомленість від багаторазових деформацій згинання, розтягу, стискування, тертя. Це викликає зменшення маси, товщини та міцності матеріалів;

- фізико-хімічні фактори: дія кисню повітря, світла, вологи, температур, поту, прання, миючих засобів, хімічної чистки викликають поступове старіння матеріалів;

- біологічні фактори: процеси гниття, які викликаються розвитком мікроорганізмів, а також пошкодження матеріалів міллю.

Зносостійкість тканин залежить також від:

- стійкості волокон, з яких виготовлена тканина, до стирання;

- величини опорної поверхні тканини (при її збільшенні стирання протікає більш повільно);

- правильного догляду за тканиною;

- конструкції виробу, якості його виготовлення.

Зносостійкість деяких вузлів та деталей одягу, які піддаються найбільшому стиранню в процесі носіння, може бути підвищена технологічними методами обробки. Так, по низу брюк дають спеціальну текстильну стрічку; виготовлюють підкладку передніх половинок брюк і таке інше.

Існують такі критерії зношення матеріалів в одязі:

- появлення пілінгу на поверхні виробів;

- зменшення лінійної щільності пряжі та ниток, маси матеріалу;

- збільшення повітря- та водопроникливості тканин;

- погіршення механічних властивостей тканин: пружності, міцності, жорсткості;

- появлення лоску;

- появлення помітних пошкоджень на поверхні.

Зношення тканин вивчають двома способами:

- лабораторним зношуванням зразків матеріалів примусовим стиранням їх на спеціальних приладах; зношення характеризується кількістю циклів стирання до руйнування зразка;

- дослідне носіння одягу за певною програмою.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.