Матеріалознавство швейного виробництва
ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ СОРТУ БАВОВНЯНИХ ТКАНИН
На бавовняні тканини встановлені два сорти: 1 та 2.
Для визначення сорту тканини за призначенням поділяються на 4 групи:
I. Тканини для суконь (в тому числі ситці, бязі, сатини), одежні, декоративні та тканини для меблів.)
II. Тканини білизняні.
III. Тканини підкладкові, тіки, для матраців та наволочок, тканини з низьких сортів бавовни та товарні суворі тканини.
IV. Тканини з розрізним ворсом.
Сорт тканин визначають за сумою штрафних балів оцінки дефектів зовнішнього виду та фізико-механічних показників.
Сумарна кількість штрафних балів для тканин:
1. сорту - не більше 10;
2. сорту - не більше 30.
Дефекти зовнішнього виду визначають переглядом тканини з лицевої сторони на бракувальному верстаті; після чого складають розбраковочні відомості з кожного куска тканини з оцінкою дефектів, які були виявлені. Оцінка місцевих дефектів проводиться згідно з додатковою таблицею стандарту з визначення сорту тканин. Підсумкову оцінку місцевих дефектів, які були виявлені на куску тканини фактичної довжини, перераховують на умовну довжину куска за формулою:
де: Пу - оцінка місцевих дефектів зовнішнього виду (бали) куска тканини умовної довжини;
Пф - оцінка місцевих дефектів (бали) куска тканини фактичної довжини;
1у та 1ф - відповідно: умовна та фактична довжини кусків тканин, м.
За умовні довжини кусків тканин було прийнято: для тканин I -III груп:
- 40 м - при ширині тканини до 80 см включно;
- 30 м - при ширині тканини більше 80 до 100 см включно;
- 23 м - при ширині тканини більше 100 см; для тканин ГУ групи:
- 20 м - при ширині тканини менше 100 см;
- 10 м- при ширині тканини більше 100 см.
Кожний поширений дефект оцінюється в 11 штрафних балів. Для тканин 2 сорту допускається не більш одного поширеного дефекту на куску тканини фактичної довжини.
Тканини 1 сорту за фізико-механічними показниками повинні відповідати нормативам стандартів. Для тканин 2 сорту допускаються незначні відхилення деяких фізико-механічних показників від мінімальних норм, встановлених для тканин 1 сорту. Ці відхилення оцінюють штрафними балами згідно з таблицею 2 стандарту.
Таблиця 2
Найменування показника |
Розміри відхилень |
Оцінка, бали |
|
І. |
Недостатня ширина тканини, ом: |
|
|
|
- при ширині тканини до 75 см включно |
До 1,0 см |
11 |
|
- при ширині тканини більше 75 см |
До 1,5 см |
11 |
2. |
Недостатня щільність по основі та утоку, % |
до 2 |
11 |
3. |
Недостатнє розривне навантаження (міцність), % |
до 5 |
11 |
4. |
Недостатня маса 1 м2, % |
до 5 |
11 |