Матеріалознавство швейного виробництва
ПРИЙОМ ТКАНИН ТА ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ СОРТУ НА ШВЕЙНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Тканини, які поступають на швейні підприємства, приймають, перевіряючи їх кількість та якість. Кількісний прийом полягає в перевірці відповідності кількості тканин, що поступили, кількості, яка вказана в супроводжувальних документах, а якісний прийом - в перевірці відповідності фактичного сорту тканини сорту, який вказаний на ярлику.
На швейних підприємствах сортність тканин перевіряють за дефектами зовнішнього вигляду та за шириною.
Контроль якості тканин здійснюють на бракувально-промірочних верстатах, або на трьохметрових столах. Тканини переглядають з лицевої сторони в розгорнутому виді. Наявність дефектів визначається візуально. Виявлені дефекти помічають крейдою по краю тканини.
Ширину куска тканини вимірюють через кожні 3 метри довжини. Перший та останній виміри повинні проводитися на відстані не менш, ніж 1,5 м від кінців куска. Для кожного виміряного куска виписують паспорт куска в 2 екземплярах.
Текстильні підприємства повинні гарантувати якість тканин: міцність фарбування та фізико-механічні властивості повинні відповідати нормативам стандартів. Однак деякі показники тканин окремих артикулів необхідно визначати додатково, а іноді необхідно проводити повний контроль сортності тканин. Для повного контролю відбирають 3% кусків від кожної партії тканин, але не менш трьох кусків, від яких потім відрізають зразки для проведення випробувань в лабораторії.
Якщо якість тканини не відповідає сорту, який вказаний на ярлику, виставляються претензії постачальникам, при цьому вимагається компенсація за невідповідність сортності тканин або заміна даної партії тканин на якісну.