Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

КОСТЮМНІ ТКАНИНИ

Бавовняні костюмні тканини

Бавовняні костюмні тканини виробляють чистобавовняними та змішаними, з добавленням хімічних волокон, переважно лавсану, вінолу та капрону. їх виготовляють з однониткової або скрученої пряжі, переважно кардної; переплетеннями: саржевим, різними комбінованими та похідними від простих, деякі види тканин - ворсовими. Тканини випускають гладкофарбованими в темні кольори, а також меланжевими та строкатими; з різними спеціальними оздобленнями: протиусадочними, незминальними та іншими (відповідно призначенню).

Бавовняні тканини для костюмів характеризуються підвищеною відносною щільністю (60-90%) та поверхневою щільністю (200-400 г/м2), а також високою міцністю, низькою розтяжністю та добрими гігієнічними властивостями.

Основні види тканин: джинсові, ворсові, трико, начісні тканини, діагоналі, молескін, рогожка, репс та інші.

Джинсові тканини виробляють переважно саржевим переплетенням з кардної пряжі середньої лінійної щільності, гладкофарбованої скрученої або однониткової в основі та суворої однониткової в утоку. Випускають також тканини з суворої пряжі в основі та меланжевої в утоку. Нові види тканин виробляють з суворої пряжі з наступним фарбуванням в різні кольори. Для надання формостійкості та жорсткості на тканини наносять спеціальні апрети, які не змиваються. Деякі види тканин виробляють зі змішаної бавовняно-поліефірної пряжі (зміст лавсану - 25 або 33%), а також з еластичними нитками спандексу (стретч-тканини). Джинсові тканини виробляють щільними, важкими (250-375 г/м2). Використовують їх для виготовлення молодіжних спортивних костюмів.

Ворсові тканини мають на лицевій поверхні розрізний ворс, їх виробляють уточноворсовим переплетенням, гладкофарбованими, чистобавовняними або з добавленням волокон лавсану. Основні види тканин: оксамити, напівоксамити, вельвети.

Оксамити та напівоксамити мають на поверхні коротко стрижений вертикальний ворс. Оксамити виробляють з гребінної пряжі середньої товщини і в основі, і в утоку, поверхневою щільністю 260 та 300 г/м2; напівоксамити виробляють з гребінної пряжі в основі та кардної однониткової в утоку, поверхневою щільністю 270 г/м2.

Вельвети мають на лицевій поверхні ворсові поздовжні рубчики. Залежно від ширини рубчиків розрізняють вельвет-корд (з широкими рубчиками) та вельвет-рубчик (з вузькими рубчиками). Вельвети виробляють з кардної пряжі середньої товщини, поверхневою щільністю 275-325 г/м2. Поновлення асортименту вельветів здійснюється за рахунок випуску тканин з широкими (до 1 см) рубчиками, з рубчиками різної ширини або з фасонною стрижкою ворсових смуг. Використовують ворсові тканини для виготовлення дитячих костюмів, молодіжного спортивного одягу.

Трико - це різноманітна група строкатих та меланжевих тканин, які відрізняються між собою структурою та характером оздоблення. Виробляють трико зі скрученої пряжі в основі та не скрученої в утоку, чисто-бавовняної та з добавленням волокон віскози або лавсану. Віскозні волокна надають тканинам м'якість та шовковистість, лавсанові - не зминання та підвищену зносостійкість. Для виготовлення трико використовують саржеві та комбіновані переплетення, які надають тканинам вигляд вовняних костюмних тканин. Трико виробляють поверхневою щільністю 230-300 г/м2; відносною щільністю по основі - 65-80%, по утоку - 55-70%. За характером оздоблення трико можуть бути мерсеризованими та не мерсеризованими, з малоусадочними оздобленнями та без них. Трико характеризуються малою розтяжністю, низькими прорубуванням та обсипанням ниток, але мають високу усадку. Трико можуть бути без назви, або мати різноманітні назви: "Спортивне", "Ракета", "Силует" та інші. Використовують трико для виготовлення відомчого та спеціального одягу, недорогих костюмів.

Начісні тканини: сукна, вельветони, замші мають на лицевій стороні короткий густий начісний ворс. Їх випускають гладкофарбованими, виробляють посиленим сатиновим переплетенням, в процесі оздобленням піддають інтенсивному ворсуванню, а потім ворс запресовують. Між собою тканини розрізняються товщиною та щільністю: замша - це найбільш щільна та добротна тканина; сукно - найбільш тонка, м'яка та пухка. Використовують начісні тканини для виготовлення відомчого та спеціального одягу з високими теплозахисними властивостями.

Діагональ - тканина діагоналевого або саржевого переплетення з кардної однониткової пряжі підвищеної товщини; з відносною щільністю по основі 74-79%, по утоку - 54-70%; поверхневою щільністю 212-380 г/м2. Випускають діагоналі переважно гладкофарбованими, деякі види - меланжевими та надрукованими (маскувальні тканини). Використовують діагоналі для виготовлення брюк та спецодягу.

Молескін - тканина посиленого сатинового переплетення з кардної пряжі середньої товщини; з відносною щільністю по основі 56-58%, по утоку - 90-114%; поверхневою щільністю 180-347 г/м2. Випускають молескін гладкофарбованим,

відбіленим або надрукованим. Молескін характеризується високими прорубуванням та обсипанням ниток, використовують його для виготовлення спецодягу.

Рогожка - гладкофарбована тканина подвійного полотняного переплетення, м'яка, еластична, має високу пластичність при ВТО. Виробляють її зі скрученої пряжі лінійної щільності 18,5 текс х 2 в основі та в утоку; з відносною щільністю по основі 113%, по утоку - 80%; поверхневою щільністю 317 г/м2. Використовують рогожки для виготовлення літніх чоловічих та дитячих костюмів, спецодягу.

Репс - гладкофарбована тканина репсового або удавано репсового переплетення зі скрученої пряжі в основі та в утоку відповідно 18,5 текс х 2 та 29,4 текс х 2; з відносною щільністю 83-86% по основі та 41-42% по утоку; поверхневою щільністю 180-215 г/м2. Використовують репси для виготовлення літніх костюмів, спецодягу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити