Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

ТРИКОТАЖНІ ПОЛОТНА

Полотна та вироби верхнього трикотажу

Полотна та вироби верхнього трикотажу дуже різноманітні за призначенням, волокнистим складом, видом переплетення, щільністю, масою, оздобленням та художньо-колористичним оформленням.

Найбільш масивні полотна для пальт та костюмів виробляють подвійними формостійкими переплетеннями. Полотна для блуз, верхніх сорочок та суконь, дитячих виробів - одинарними та подвійними переплетеннями всіх класів. Поверхнева щільність полотен - 42-430 г/м2.

В асортименті верхніх трикотажних полотен найбільша питома вага припадає на вироби з чистововняної пряжі лінійної щільності 42-19,2 текс та змішанововняної пряжі лінійної щільності 111-83 текс, яка може містить крім вовни віскозні та синтетичні волокна. Широко використовується бавовняна скручена пряжа лінійної щільності 25 текс х 2 та змішана пряжа, яка містить штапельні синтетичні волокна, віскозні, полінозні волокна або сиблон.

Еластичні формостійкі полотна для спортивних виробів виготовляють з текстурованих ниток або ниток спандексу та їх сполучення з вовняною або бавовняною пряжею.

Тонкі легкі полотна для блуз, сорочок та суконь виготовляють з віскозних та ацетатних комплексних ниток лінійної щільності 13,3-11,1 текс. Профільовані, металеві та металізовані нитки використовують при виготовленні нарядних виробів для надання блиску або для створення блискучих візерунків.

Верхні трикотажні полотна та вироби випускають гладкофарбованими в різні кольори, пістрявов'язаними, меланжевими, з надрукованими малюнками та в невеликій кількості - відбіленими.

Полотна мають бути формостійкими, міцними, зносостійкими, пружними, стійкими до прання та хімічної чистки, мати міцне фарбування та усадку до 5%.

Поновлення асортименту полотен верхнього трикотажу здійснюється за рахунок випуску різноманітних полотен нових структур: формостійких, тканиноподібних, плюшевих, крепових, вельветоподібних, начісних акрилових та з ефектами вишивок; зниження матеріалоємності, тобто випуску полегшених полотен; випуску нових бавовняно-ацетатних полотен; еластичних полотен для спортивних виробів з вовняної пряжі в сполученні з текстурованими нитками; полотен з використанням текстурованих ниток.

Тканиноподібні малорозтяжні полотна виробляють на круглов'язальному обладнанні з різної сировини (з текстурованих поліефірних ниток, комелану, високооб'ємної поліакрилнітрильної ПАН пряжі та фасонної пряжі різних видів), похідними комбінованими переплетеннями. Використовують такі полотна для виготовлення широкого асортименту виробів: суконь, блуз, верхніх сорочок, костюмів і так далі.

Плюшеві полотна гладких та візерункових переплетень виробляють з бавовняної пряжі середньої лінійної щільності в сполученні з віскозними комплексними нитками різної товщини та кольору. Такі полотна м'які, формостійкі, добре драпіруються, мають високі показники гігієнічних та механічних властивостей, їх використовують для виготовлення різноманітних спортивних та дитячих виробів.

Крепові полотна виробляють з поліефірних текстурованих ниток комелан та їх сполучення з ПАН пряжею на круглов'язальних машинах 18-20 класів одинарними жакардовими переплетеннями. Такі полотна мають красивий зовнішній вигляд, високі теплозахисні якості, вони м'які, еластичні, добре драпіруються. Поверхнева щільність полотен - 140-240 г/м2. Використовують крепові полотна для виготовлення суконь, блуз, костюмів.

Вельветоподібні полотна з поліефірних текстурованих ниток та їх сполучення з бавовняною пряжею, нитками еластик та капроновими комплексними виробляють на круглов'язальних машинах 18-20 класів. Такі полотна пружні, міцні, формостійкі, майже не усаджуються. Поверхнева щільність - 180-200 г/м2. Використовують такі полотна для виготовлення костюмів, брюк, суконь, верхніх сорочок. Для виробів дитячого асортименту випускають більш легкі (150-190 г/м2), дешеві та гігієнічні полотна комбінованих або плюшевих переплетень з капронових та віскозних ниток.

Полотна з ефектом вишивки виробляють напіврегулярним способом на основов'язальних машинах 10-15 класів вв'язуванням в полотно гумових жилок або ниток спандексу, які стягують полотно та надають йому об'ємну форму по типу буфів.

Полегшені формостійкі малозминаємі полотна виробляють на кругло- або основов'язаних машинах 18, 22 та 26 класів з поліефірних текстурованих ниток або скручених текстурованих ниток (11 текс х 2) в сполученні з тонкою капроновою монониткою. Поверхнева щільність полотен - 100-200 г/м2. Це різноманітні ажурні та філейні полотна для блуз, одинарні жакардові полотна для суконь та костюмів з малюнками великих рапортів, джинсоподібні полотна та полегшені полотна з надрукованими малюнками.

Полотна буклірованої структури виробляють переплетеннями: гладь, ластик, пресовим, неповним комбінованим на базі неповного ластику з різноманітної фасонної пряжі та її сполучення з напіввовняною рівницею. Полотна мають рельєфну поверхню, тканиноподібний вигляд, високу формостійкість, низьку усадку. Поверхнева щільність полотен букле - 310-350 г/м2. Використовують полотна для виготовлення різноманітного асортименту верхніх трикотажних виробів.

Начісні акрилові полотна виробляють кулірним футерованим переплетенням і в процесі оздоблення піддають ворсуванню. Для основи використовують тонкий еластик або бавовняну пряжу.

Начісний ворс надає полотну м'якість та високі теплозахисні якості. Для утворення ворсу використовують при в'язанні так звану футеровану нитку - скручену ПАН пряжу. Полотна мають густий ворс та яскраве забарвлення. Поверхнева щільність полотен - 290-365 г/м2. Використовують такі полотна для виготовлення виробів дитячого асортименту.

Особливості виготовлення швейних виробів з формостійких трикотажних полотен:

- конструкція виробу повинна мати раціональну кількість зрізів та конструктивних ліній;

- при виборі методів обробки рекомендується використовувати швейне обладнання з безпосадочною строчкою, прості за конструкцією види швів (для запобігання зайвої деформації деталей);

- бажано використовувати зшивні шви з одночасним обметуванням зрізів; гіри виконанні операцій по зшиванню плечових зрізів, вшиванню рукавів в пройму та інших під строчку прокладають бавовняну стрічку для зменшення розтягу зрізів;

- для зшивання деталей виробу рекомендується використовувати еластичні швейні нитки - лавсанові або капронові;

- волого-теплове оброблення виробів повинно виконуватися при незначному тиску прасувальної поверхні на матеріал та при мінімальному його зволоженні.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити