Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ОЗДОБЛЕННЯ ОДЯГУ ТА ФУРНІТУРА

Одежна фурнітура

До одежної фурнітури відносяться ґудзики, гачки, петлі, пряжки, кнопки та застібки.

Ґудзики використовують для застібання та оздоблення виробу. Асортимент ґудзиків дуже різноманітний. Ґудзики класифікують за різними ознаками.

За призначенням ґудзики поділяють на пальтові, піджачні, брючні, білизняні, формені та дитячі.

За матеріалом розрізняють ґудзики пластмасові, металеві, керамічні, дерев'яні, кістяні, перламутрові, комбіновані та інші.

За зовнішнім видом ґудзики розрізняються на види:

- за формою: круглі, овальні, напівкулевидні, квадратні та прямокутні, циліндричні та інші;

- за забарвленням: чорні, білі, кольорові, пістряві, з різними декоративними ефектами, а також імітації під черепаху, янтар, перламутр, перлину, та інші.

За способом прикріплювання до одягу ґудзики бувають з двома або чотирма отворами, з вушком та з напівтаємним вушком.

За способом оздоблення ґудзики бувають рядові та оздоблювальні: з перламутровим ефектом, з поверхневим фарбуванням кольоровими лаками, з ювелірною тонкою металізацією у вигляді окантовок і інкрустацій та інше.

Розмір ґудзиків прийнято визначати діаметром; товщина ґудзиків повинна бути не менш 1,6 мм.

Гачки та петлі для застібок хутряних виробів, шинелей, жіночих та дитячих виробів виробляють зі сталевого або латунного дроту різної товщини. Гачки для брюк, які відрізняються найбільшою міцністю, виготовляють зі сталевої стрічки. Для захисту від корозії сталеві гачки та петлі нікелірують або обробляють лаками. Залежно від призначення та розмірів типи гачків та петель позначують цифрами. Випускають такі типи гачків: брючні

11, 12, 13 (найбільші) і для інших видів одягу - 02 (найбільш великі), 03, 05, 06, 07, 06ф (з фіксатором), 07ф, 08ф. Довжина найбільших гачків для одягу - 24 мм, найменших - 6,2 мм.

Пряжки, рамки та кільця служать для застібання, оздоблення, прикріплення деталей та для зручності користування одягом. Виготовляють їх зі сталевого дроту, стрічки, сталевих та латунних листів або з пластмаси. Сталеві вироби нікелірують або обробляють лаками для захисту від корозії.

Кнопки - це вироби для застібок пружинної дії, які складаються з основи з виступом (штифтом) та головки з заглибленням і з пружинкою для закріплення штифту. Кнопки бувають сталеві, латунні та комбіновані. Діаметр кнопок 6,5-18 мм.

Застібка - блискавка складається з двох бортових стрічок з металевими або пластмасовими ланками, обмежувачів ходу та замка. Сталеві деталі застібки-блискавки мають антикорозійні покриття. Застібки випускаються з нероз'ємними та роз'ємними обмежувачами ходу. Довжина застібок від 70 до 1800 мм, ширина замкнутих ланок від 3 до 10 мм та більше.

Текстильні застібки складаються з двох міцних стрічок, лицева поверхня однієї з яких покрита петлями з поліамідних монониток, а лицева сторона іншої - петлями з монониток з бічним розрізом, тобто з гачками. При з'єднанні двох стрічок гачки входять в петлі і виникає швидке та міцне зчеплення. Роз'єднання стрічок потребує значного зусилля. Текстильні застібки використовують для виготовлення дитячих, спортивних та молодіжних виробів, для застібок текстильного взуття та інше.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити