Матеріалознавство швейного виробництва

ХІМІЧНІ ВОЛОКНА

Штучні волокна

Віскоза

Виробництво віскози складається з:

- підготовки целюлози;

- приготування прядильного розчину;

- формування волокна;

- оздоблення.

Підготовка целюлози складається з підсушування її до змісту вологи 6-8% і обробки 18-20% розчином їдкого натрію при температурі 40-45°С. Така обробка сприяє вилученню домішок з сировини; при цьому створюється так звана лужна целюлоза, яка потім на протязі певного часу витримується в даному розчині для передвизрівання. Це дає можливість отримати розчини необхідної в'язкості.

Приготування прядильного розчину складається з обробки підготовленої маси сірковуглецем для отримання ксантогенату целюлози, який розчиняють у слабкому розчині лугу, після чого утворюється розчин віскози, який містить 7,5% целюлози, 6,5% лугу, 86% води. Потім віскоза проходить стадію визрівання, завдяки чому вона набуває потрібну в'язкість та зменшує стійкість до кислотних обробок.

Формування волокна проводять мокрим способом. Розчин подається у прядильну машину, під тиском проходить через філь'єру та надходить до осаджувальної ванни, яка містить розчин сірчаної кислоти та сірчанокислих солей. Внаслідок хімічних реакцій виникає вилучення віскози з розчину та перехід ниток у твердий стан. Потім нитки витягують та перемотують на бобіни.

Оздоблення волокна складається з:

- промивання ниток з метою вилучення домішок сірчаної кислоти та її солей, забруднень;

- відбілювання;

- кислування сірчаною кислотою для вилучення залишків відбілювача;

- обробка мильним розчином для надання м'якості;

- висушування;

- скручування та фіксація скручування.

Віскозу випускають у вигляді ниток та штапелю.

Волокно має неправильну круглу ребристу форму у поперечному розрізі та вигляд гладенької блискучої трубочки зі штрихами на поверхні у поздовжньому виді.

За хімічним складом - це гідратцелюлоза.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити