Матеріалознавство швейного виробництва

ХІМІЧНІ ВОЛОКНА

Штучні волокна

Ацетатне волокно

Ацетатне волокно виробляють з деревини або бавовняної целюлози, яка проходить обробку оцтовим ангідридом при присутності двох кислот: сірчаної, яка виконує роль каталізатора реакції, та оцтової, яка є розчинником. При цьому створюється ацетилцелюлоза - вихідна сировина для виробництва ацетатних волокон. Первинний ацетат (триацетилцелюлозу) обробляють милом в розчині сірчаної та оцтової кислот і отримують повторний ацетат (діацетилцелюлозу), який розчиняють в ацетоні при приготуванні прядильного розчину. Після фільтрації та вилучення повітря розчин подається до прядильної машини. Формування волокна виконується сухим способом. Прядильний розчин протискується через філь'єру з 24-120 отворами і у вигляді тонких струмків поступає до шахти, куди подається пароповітряна суміш при температурі 50-85°С. Ацетон випаровується і нитки стають твердими. Потім їх охолоджують, обробляють мастилами і намотують на бобіни. Оздоблення ацетатні волокна не потребують. При виробництві штапелю використовують філь'єри з кількістю отворів близько 200.

Будова волокна. У поздовжньому вигляді це тонка гладенька блискуча трубочка з великими штрихами на поверхні. У поперечному розрізі - неправильної форми ребристе коло.

Для зменшення гладкості поверхні, блиску та ковзання ацетатні нитки іноді випускають профільованими за допомогою філь'єр з некруглим профілем отворів. Такі нитки менш теплопровідні, мають більшу об'ємність та тертя, приємний іскристий блиск (рис. 6).

За хімічним складом волокно представляє оцтовокислий ефір целюлози.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити