Матеріалознавство швейного виробництва

ХІМІЧНІ ВОЛОКНА

Штучні волокна

Ацетатне волокно

Ацетатне волокно виробляють з деревини або бавовняної целюлози, яка проходить обробку оцтовим ангідридом при присутності двох кислот: сірчаної, яка виконує роль каталізатора реакції, та оцтової, яка є розчинником. При цьому створюється ацетилцелюлоза - вихідна сировина для виробництва ацетатних волокон. Первинний ацетат (триацетилцелюлозу) обробляють милом в розчині сірчаної та оцтової кислот і отримують повторний ацетат (діацетилцелюлозу), який розчиняють в ацетоні при приготуванні прядильного розчину. Після фільтрації та вилучення повітря розчин подається до прядильної машини. Формування волокна виконується сухим способом. Прядильний розчин протискується через філь'єру з 24-120 отворами і у вигляді тонких струмків поступає до шахти, куди подається пароповітряна суміш при температурі 50-85°С. Ацетон випаровується і нитки стають твердими. Потім їх охолоджують, обробляють мастилами і намотують на бобіни. Оздоблення ацетатні волокна не потребують. При виробництві штапелю використовують філь'єри з кількістю отворів близько 200.

Будова волокна. У поздовжньому вигляді це тонка гладенька блискуча трубочка з великими штрихами на поверхні. У поперечному розрізі - неправильної форми ребристе коло.

Для зменшення гладкості поверхні, блиску та ковзання ацетатні нитки іноді випускають профільованими за допомогою філь'єр з некруглим профілем отворів. Такі нитки менш теплопровідні, мають більшу об'ємність та тертя, приємний іскристий блиск (рис. 6).

За хімічним складом волокно представляє оцтовокислий ефір целюлози.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити