Матеріалознавство швейного виробництва

ХІМІЧНІ ВОЛОКНА

Синтетичні волокна

Властивості волокна

I. Механічні: високі: міцність (45-70 сН/текс); стійкість до стирання; видовження (28-30% у ниток; 50-60% у штапелю в сухому стані); пружність та еластичність. У вологому стані міцність зменшується на 10-15%. Волокно має здібність до пілінгу. Пілінгуємість - це утворення на поверхні виробів ворсу внаслідок порушення структури пряжі зі штапельних волокон при терті, який скатується у кульки (пілі) і погіршує зовнішній вигляд виробів.

II. Фізичні: низькі: гігроскопічність (до 5%); набухливість (об'єм збільшується на 10-14%; після віджимання в волокні зберігається лише 25% вологи); теплостійкість (100-110°С); світлостійкість. Під дією світла волокно жовтіє, стає жорстким та крихким. Своєрідною є дія на капрон гарячої води та насиченого пару: розміри та форма ниток, тканин, трикотажу та виробів різко зменшуються та фіксуються.

III. Хімічні: висока хемостійкість. Волокно стійке до лужних та кислотних обробок.

Характер горіння: при піднесенні до полум'я волокно дає теплову усадку, плавиться, потім загорається слабким блакитно-жовтим полум'ям, при горінні виділяється білий димок та характерний запах сургучу. При виведенні з полум'я горіння поступово припиняється, на кінці нитки утворюється темна тверда кулька.

Використання. З ниток виробляють швейні та хірургічні нитки, платтєві, підкладкові, курткові та декоративні тканини; трикотаж, вироби текстильної галантереї. Зі штапелю у чистому виді та в суміші з вовною, віскозою, лавсаном, бавовною виробляють різноманітні тканини, трикотаж, штучне хутро.

Модифіковані профільовані капронові нитки шелон, які мають поліпшені гігієнічні якості, використовують для виготовлення білизняних трикотажних виробів.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити