Матеріалознавство швейного виробництва

ХІМІЧНІ ВОЛОКНА

Синтетичні волокна

Нітрон

Сировиною для виготовлення нітрону є акрілонітрил, який синтезують з пропилену та аміаку, або з ацетилену та синильної кислоти. Формування ведеться з розчину полімеру. Комплексні нитки формують сухим способом, штапельні волокна - мокрим, кількість отворів філь'єр при формуванні штапелю - від 3000 до 12000. Швидкість формування - 3-6 м/сек. Осаджувальна ванна містить водний розчин діметилформальдегіду. Для надання волокнам пластичності їх витягують на 400-1200% при температурі 100-150°С, завдяки чому вони стають більш міцними та еластичними. Потім волокна термофіксують для підвищення теплостійкості та зниження усадки.

Будова волокна у поздовжньому вигляді - гладенька блискуча трубочка, у поперечному розрізі має форму квасолі або гантелі.

Властивості волокна

I. Механічні: середня міцність (32-39 сН/текс), у вологому стані міцність знижується на 5%; високі видовження та пружність; низька стійкість до стирання. Подібно лавсану має здібність добре зберігати фіксовані складки; вироби з нітрону мають високу формостійкість.

II. Фізичні: низькі: гігроскопічність (до 1,5%) та набухливість (об'єм збільшується лише на 4-6%); висока теплостійкість (160-170°С), найбільш висока світлостійкість, волокно стійке навіть до ядерних випромінювань. При тривалому нагріванні (на протязі 60 годин) при температурі 200°С волокно чорніє та надбає особливо високої теплостійкості. Таке волокно, яке називають "чорний нітрон", витримує нагрівання до температури 600-800°С, не руйнується та зберігає міцність та еластичність; використовується для виготовлення спецодягу.

III. Хімічні: низька хемостійкість, але волокно стійке до дії більшості органічних розчинників та слабких розчинів лугів та кислот.

Характер горіння. Горить дуже інтенсивно, зі спалахами, кіпоттю, іскрами, після виведення з полум'я горіння поступово припиняється, на кінці нитки залишається м'який темний наплив.

Використання. Штапельні волокна у чистому виді використовують для виготовлення високооб'ємної пряжі, вовняноподібних тканин та трикотажу, штучного хутра, ковдр, килимів, гардинних виробів; в суміші з вовною - для виготовлення тканин для пальт, суконь, костюмів, трикотажних полотен та штучних виробів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити