Матеріалознавство швейного виробництва

ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

ПРЯЖА ТА ТЕКСТИЛЬНІ НИТКИ

Основні властивості пряжі та ниток

Пряжа та нитки характеризуються такими властивостями:

- лінійна щільність;

- розривне навантаження (міцність);

- розривне видовження;

- скручування;

- нерівномірність ниток по цих характеристиках. Лінійна щільність скрученої пряжі та комплексних ниток визначається як номінально-розрахункова величина за формулою: Тр = (Т1 + Т2 + Т3.... + Тn) n, Де: Т1, Т2, Тз, Тn - це лінійна щільність ниток (однониткової пряжі), які скручені між собою, n- коефіцієнт скручування.

Лінійну щільність однониткової пряжі та монониток визначають за допомогою вагового текстильного квадранту або технічних терезів з наступним розрахунком за формулою:

T= 1000 * £m/Ln

де: £m - сума мас відрізків ниток, г;

1 - довжина відрізку нитки (пряжі), м;

1000 - коефіцієнт для переводу довжини ниток в кілометри; n - число відрізків ниток.

Розривне навантаження (міцність) - це найважливішій показник якості пряжі та ниток. Міцність визначається якістю волокнистої сировини, ступенем скручування пряжі (нитки), її лінійною щільністю та характером оздоблення. Визначають міцність за допомогою розривних машин і вимірюють в сН/текс.

Розривне видовження показує приріст довжини нитки в момент її розриву, визначається видовження видом сировини та структурою ниток. Вимірюється в % від початкової довжини або в мм.

Скручування визначається числом обертів нитки навколо власної осі на 1 метр її довжини. Ступень скручування визначається лінійною щільністю та призначенням пряжі та ниток, а також залежить від виду та якості волокон. Ступень скручування впливає на міцність пряжі: при збільшенні скручування міцність зростає, зростає також і пружність. Визначають ступень скручування за допомогою спеціального приладу - круткоміру.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити