Матеріалознавство швейного виробництва

ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

ТКАЦТВО

Ткацькі дефекти

Близня - відсутність однієї або декількох ниток основи. Дефект виникає внаслідок обриву ниток основи в процесі ткацтва при несправності ламельного пристрою або при недогляді ткалі. Найбільш рельєфно близні виділяються на тканинах полотняного переплетення. Близні в дві нитки довжиною більше 10 см в бавовняних та шовкових тканинах і більше 20 см в вовняних тканинах в швейних виробах 1 сорту не допускаються. На закритих частинах виробу близні не враховуються.

Підплетина - одночасний обрив декількох ниток та заплетення їх кінців в структурі тканини, що порушує будову

тканини. Підплетини дуже помітні на тканинах і в виробах 1 та 2 сортів не допускаються.

Непідробка ниток - нитки основи в окремих місцях не переплітаються з нитками утоку і виступають на поверхні тканини. Утворюється дефект внаслідок обриву або послаблення окремих валів ремізки. На якість виробу впливають так само, як і підплетина.

Недосіка 1 - наявність смуг в напрямку утоку внаслідок зменшення щільності ниток. Утворюється дефект внаслідок неправильної роботи ткацького верстату. Недосіки погіршують зовнішній вид тканини та знижують її міцність. Дефект в 3-5 ниток на деталях виробів 1 та 2 сорту не допускається.

Забоїна 2 - наявність ущільнених смуг в напрямку утоку внаслідок збільшення щільності тканини. Утворюється при неправильній роботі ткацького верстату. Дефект погіршує зовнішній вид тканини і не допускається в виробах 1 та 2 сорту.

Сльот утоку - петлі з уточних ниток на поверхні тканини. Дефект утворюється внаслідок підвищеного

скручування утоку, його недостатнього зволоження або недостатнього гальмування при виході з човника. Сльоти по 5 ниток в виробах з бавовняних та вовняних тканин допускаються в виробах 1 сорту в одному місці, в виробах 2 сорту - в двох місцях.

Піднирки - нитки утоку на коротких ділянках не переплітаються з нитками основи і виступають у вигляді дужок з обох сторін тканини. Дефект утворюється внаслідок провисання декількох ниток основи в зіві. На якість виробів впливає так само, як і підплетина.

Прольоти - відсутність нитки утоку по всій ширині тканини або лише на окремій її частині. Дефект може виникати внаслідок поганого регулювання верстату після обриву утоку, кінець якого захвачується краєм зіву і заробляється в тканину. Прольоти допускаються в виробах 1 сорту в одному місці, в виробах 2 сорту - в трьох місцях. На закритих ділянках виробу прольоти не враховуються.

Уточні петлі та сукрутіни - петлі, які утворюються з дуже скрученого утоку; вони можуть бути зароблені у середину полотна, нагадуючи сльоти утоку, або виступати на поверхні. При оздобленні тканин петлі з їх поверхні видаляють, що приводить до зменшення міцності тканини.

Діри та пробоїни - розриви та пошкодження тканини різних розмірів, які виникають при неправильній роботі верстату та інших причин. В виробах ці дефекти не допускаються.

Забруднення та масляні плями - місцеві забруднення тканини різними речовинами, які виникають від зайвого змащення верстату, від використання забрудненого утоку та інше. Такі дефекти в виробах 1 сорту на видимих ділянках виробу не допускаються, на закритих ділянках - не враховуються.

Крім того, можуть виникати такі дефекти, як парочки, збій ткацького малюнку, нерівний бій, розсічка бердом та інші. Деякі дефекти в процесі оздоблення тканин усуваються.

Ткацькі дефекти залежно від їх розміру поділяються на місцеві та поширені.

Місцеві дефекти мають невеликі розміри і можуть бути розташовані на обмежених ділянках поверхні тканини. Залежно від виду дефекту вони поділяються на грубі та негрубі. Наявність грубих дефектів знижує сорт тканини. Місцеві дефекти можуть бути обійдені в процесі розкрою виробів, що дозволяє випускати вироби вищим сортом.

Поширені дефекти займають велику частку поверхні тканини, можуть повторюватися по ширині та довжині тканини і відносяться до категорії грубих дефектів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити