Матеріалознавство швейного виробництва

ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

ОЗДОБЛЕННЯ ТКАНИН

Спеціальні види оздоблення бавовняних тканин

Спеціальні оздоблення надають тканинам специфічні якості та властивості. Це окремі обробки, які проходять тканини спеціального призначення, а також оздоблення, які спрямовані на поліпшення якостей та зовнішнього вигляду тканин.

Основні види спецоздоблень:

Водонепроникливе оздоблення - на поверхню тканини наносять плівки гуми або синтетичних смол (полімерні покриття), завдяки чому тканина частково або повністю втрачає здібність пропускати воду. Але після таких обробок тканини також втрачають здібність пропускати повітря, що різко погіршує їх гігієнічні якості. Таким оздобленням піддають плащові тканини та тканини технічного призначення.

Водотривке оздоблення - насичення тканини хімічними речовинами, завдяки чому нитки тканини втрачають здібність змочуватися при збереженні здібності пропускати повітря. Таким оздобленням піддають пальтові та деякі плащові тканини.

Протиусадочне оздоблення - це обробка зволоженої тканини на ширильно-усадочній машині. Тканина притискується до еластичного розтягнутого сукна, яке при наступному його звільненні від натяжіння скорочується і стягує тканину, тобто надає їй примусову усадку.

Незминальні оздоблення виконуються з метою запобігання зминанню тканин. Тканини обробляються різними синтетичними препаратами (карбамолом, карбамолом ЦЕМ, метазіном, етамоном ДС та іншими) з наступними висушуванням та термічною обробкою, завдяки чому тканини надбають високі пружні якості, формостійкість та незминання. Широко відомим є оздоблення СКЕТ для бязей з яскравими друкарськими малюнками, в результаті якого дешева тканина надбає вигляду дорогої тканини. Термін СКЕТ складається з перших букв слів: смола (карбамол ЦЕМ), каталізатор, електрокаландр, термообробка. Оздоблення СКЕТ надає бязям стійкого апретування, блиску, незминання, здібності не усаджуватися та збільшує стійкість фарбування.

Протигнилостне оздоблення - насичення тканин солями металів (хлористим кадмієм, сульфатом міді) та спеціальними препаратами (шерланом та превентоллю), з метою запобігання гниття тканин, які часто перебувають зволоженими. Таким оздобленням піддають тканини для наметів та інші спеціальні тканини.

Вогнестійке оздоблення - нанесення на тканини мінеральних солей, які мають здібність гасити полум'я (амонійні та фосфорнокислі солі, бура). Ці солі додають до крохмальних речовин або до передконденсатів синтетичних смол в процесах апретування. Такі оздоблення проходять тканини спеціального призначення (для театральних завіс, штор, одягу для пожежників, металургів).

Еластичні оздоблення надають тканинам для спортивного одягу обробкою їх концентрованим розчином лугу з наступним насиченням карбомолом та термічною обробкою. Видовження таких тканин може дорівнювати 30-90% залежно від їх виду та структури (виду переплетення, щільності, ступеня скручування ниток), пружність - 75-80%. Вироби з таких тканин забезпечують добру свободу рухів, мають високу формостійкість та акуратний зовнішній вигляд при мінімальному догляді.

Оздоблення форниз - формування виробу, що не зминається. На тканину наносять спеціальні термореактивні смоли з наступним висушуванням, але без полімеризації. В швейному виробництві після пошиття та волого-теплового оброблення виробу (при температурі 135-140°С на протязі 8 хвилин) вироби піддають обробці форниз в спеціальних термокамерах при температурі 150-160°С на протязі 15 хвилин. Під дією високої температури проходить процес полімеризації смоли, і форма виробу, яка створена при пошитті та волого-тепловому обробленні, фіксується. Вона зберігається в процесі тривалого носіння, після прання та хімічної чистки, що підвищує зносостійкість виробу. Такі оздоблення застосовують для тканин для сорочок, блуз, суконь, костюмів, спортивного одягу.

Гофрирування ситців здійснюється на основі місцевої мерсеризації тканин у вільному (ненатягнутому) стані. Лужний розчин, який наноситься за певним малюнком, викликає усадку тканини, а місця, вільні від лугу, утворюють здуття - гофре.

Тиснення сатинів та бязей - утворення рельєфного малюнку на поверхні тканини за допомогою тиснільного каландру. Тканини насичують спеціальними препаратами, в основу яких входять метазін і гліказін або карбамол ЦЕМ. Після тиснення тканини витримують в спеціальних камерах при температурі 130°С.

Оздоблення для надання стійкого блиску проходять деякі тканини для суконь. Спочатку на тканину друкувальним способом наносять згущений розчин метазіну, а після висушування пропускають її крізь фрикціонний каландр з наступною термообробкою. Получають малюнки зі стійким блиском, які називають лаковими (лаке).

Тканини з кольоровими рельєфними візерунками получають при друкуванні поліхлорвініловими пластиками в сполученні з різними пігментами.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити