Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

БУДОВА ТКАНИН

Структура пряжі та ниток

На структуру тканин впливають такі показники структури пряжі, як:

- волокнистий склад;

- система прядіння;

- товщина, щільність, стан поверхні (наявність ворсу, блиску);

- будова та спосіб виготовлення;

- ступень та напрямок скручування.

Пряжа може мати різну структуру залежно від виду волокон, які входять до її складу, та способу прядіння.

Товста, пухка та пушиста пряжа утворюється з коротких волокон за апаратною системою прядіння. Пряжа середньої товщини, більш щільна та менш пушиста, утворюється за кардною системою прядіння. Тонку, щільну та гладку пряжу виготовляють з довгих волокон за гребінною системою прядіння.

Пряжа може бути однониткова, скручена та фасонна.

Тканини, які вироблені з пряжі тієї чи іншої будови, будуть різнитися між собою за структурою. Структура тканин може бути різною залежно від будови та скручування ниток (муслін, креп, москреп та інші).

Має значення також і напрямок скручування пряжі та ниток. Використання в основі та утоку пряжі та нитки різного напрямку скручування надає більшу рельєфність поверхні тканини.

Крім того, тканини, у яких основа і уток мають різну будову (різний напрямок та ступень скручування, різну товщину), мають своєрідну структуру. Наприклад, для вироблення креп-сатину в основі використовують нитку пологого скручування, в утоку - крепову нитку. Лицева поверхня тканини, яку створюють нитки основи, гладка та блискуча, а зворотна, яку створюють нитки утоку, має дрібнозернисту поверхню. В шовкових тканинах, таких, як крепдешин, чергуванням в утоку двох ниток правого та двох ниток лівого скручування, отримують яскраво виражений дрібнозернистий ефект. При виробленні бавовняної тканини для сорочок - попліну в основі використовують значно більш тонку пряжу ніж в утоку, при цьому на тканині утворюються поперечні рубчики. При використанні фасонної пряжі та ниток фасонного скручування виробляють тканини з різними фактурними ефектами на поверхні.

Для більшості кардних тканин використовують однониткову пряжу. Однак при виготовленні багатьох тканин для суконь та костюмів скручену пряжу використовують 1 в основі, і в утоку, або лише в основі. Завдяки застосуванню скрученої пряжі підвищуються міцність та пружність тканин, поліпшується їх драпірування.

При аналізі будови тканин та для характеристики їх властивостей необхідно вміти визначати напрямок основних та уточних ниток.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити