Матеріалознавство швейного виробництва

ВСТУП

Хімічні властивості волокон

Стійкість волокон до дії різних хімічних реагентів називається хемостійкістю.

Хемостійкість волокон обумовлює можливість їх застосування для виробів різного призначення, а також режими процесів оздоблення матеріалів, прання та хімічної чистки виробів.

Основні хімічні реагенти, які визначають хемостійкість волокон - це кислоти, луги, окисники та органічні розчинники. Всі ці хімічні реагенти використовуються при оздобленні текстильних матеріалів та хімічній чистці виробів з них.

Волокна мають різну стійкість до дії різних хімічних реагентів. Вовна та натуральний шовк під дією кислот поліпшують деякі свої властивості, целюлозні волокна, навпаки, мають низьку стійкість до кислот, але стійкі до лужних обробок. Також по-різному впливають на волокна і різні органічні розчинники, які застосовують при хімічній чистці виробів. Крім того, деякі з них використовують для розпізнавання волокон. Це такі речовини, як ацетон, бензол, фенол, етиловий спирт, хлороформ та інші. Окисники використовують для вибілювання волокон. Це перекис водню та гіпохлорид натрію. Окисники руйнують волокна, тому їх застосовують короткочасно. Хемостійкість волокон приведена в спеціальних таблицях розчинності, якими користуються спеціалісти.

В таблиці 7 приведені дані про стійкість волокон до дії кислот та лугів.

Таблиця 7. Стійкість волокон до дії концентрованих кислот та лугів

Волокно

Кислота

їдкий натр

азотна

сірчана

соляна

оцтова

мурашкова

Бавовна

Р

Р

Р

HP

HP

HP

Льон

Р

Р

Р

HP

HP

HP

Вовна

Рхк

Рхк

HP

CM

CM

Рнк

Натуральний шовк

Рхк

Рхк

Рхк

HP

HP

Рнк

Віскозне

Рхк

Рхк

Рхк

HP

HP

CM

Полінозне

Рхк

Рхк

Рнк

HP

HP

HP

Ацетатне

Рхк

Рхк

Рхк

Рхк

Рхк

Ohk

Триацетатне

Рхк

Рхк

Рхк

Рнк

HP

Ohk

Капрон

Рхк

Рхк

Рхк

Рн

Рхк

CMh

Анід

Рхк

Рхк

Рхк

Phk

Рхк

CMh

Спандекс

Рнк

Рхк

HP

HP

Рнк

HP

Лавсан

HP

Рнк

HP

HP

HP

Рнк

Нітрон

Рхк

Рхк

HP

HP

HP

Pxk

Хлорин

HP

HP

HP

HP

HP

HP

Полівінілхлорид

HP

HP

HP

HP

HP

HP

Вінол

Рхк

Рхк

Рхк

Рнк

Рнк

CMh

Позначення: Р - розчиняється; н - при нагріванні; х - на холоді; к - концентрованим розчином; CM - знижується міцність; 0 - обмилюється; HP - не розчиняється.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.