Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

Розмірні характеристики тканин

Товщина

Товщина тканини - це відстань між ділянками ниток, які найбільше виступають з лицевої та зворотної сторони. Товщина тканин може бути різною залежно від їх призначення. Товщину тканин зумовлюють такі фактори:

- лінійна щільність ниток та пряжі, з яких виготовлена тканина;

- ступень скручування пряжі та ниток - при збільшенні ступеня скручування діаметр нитки зменшується, але до певного значення, після чого виникає скорочення нитки та збільшення її товщини;

- вид ткацького переплетення -, довгі перекриття надають тканині більшу товщину, ніж короткі, тому тканини полотняного переплетення, при інших рівних умовах, завжди будуть топкішими, ніж тканини саржевого та сатинового переплетень. Найбільшу товщину надають тканинам складні переплетення; найменшу - полотняне. Товщина тканини залежить від ступеня згинання ниток основи та утоку при їх взаємному переплетенні. Згідно з цим визначають 9 фаз будови тканин.

1 фаза будови тканин характеризується прямолінійним розташуванням ниток основи та найбільшим згинанням ниток утоку. Тканини такої будови мають найбільше видовження в напрямку ниток утоку та найбільшу усадку по основі.

9 фаза будови характеризується прямолінійним розташуванням ниток утоку та найбільшим згинанням ниток основи. Такі тканини сильно усаджуються по ширині та мають високе видовження в напрямку ниток основи. Товщина таких тканин (наприклад, попліну, репсу) буде складатися з суми трьох діаметрів ниток: одного - основи та двох - утоку або двох - основи та одного утоку. Товщина тканин (Ттк) визначається за формулою: Ттк = 2d0 + dy або Ттк = dy + dо, де: dо та dy - відповідно діаметри ниток основи та утоку. Проміжні фази будови тканин (від 2 до 8) характеризуються послідовним збільшенням згинання ниток основи та розпрямлянням ниток утоку. Середня, п'ята, фаза будови тканин вважається рівноваговою і характеризується однаковим згинанням ниток основи та утоку. Такі тканини мають найменшу товщину, яка визначається товщиною (діаметрами) ниток основи та утоку (наприклад, тканини полотняного переплетення: ситець, полотно та інші), однакові властивості і в долевому, і в поперечному напрямках. Товщина таких тканин визначається як сума двох діаметрів за формулою: Т = dо + dy.

Таким чином, товщина одношарових тканин може складатися з суми двох або трьох діаметрів ниток, з яких вона виготовлена:

- щільність: в тканинах високої щільності нитки сплющуються або розташовуються із зсувом у два ряди. Тому щільні тканини, при інших рівних умовах, мають більшу товщину, ніж малощільні.

- оздоблення: валяння, ворсування збільшують товщину тканин; пресування, каландрування - зменшують.

Товщина тканин змінюється в процесах ткацького та швейного виробництв, а також в процесі експлуатації швейних виробів. При ВТО під тиском праски або пресу тканина на окремих ділянках сплющується. Потоншення тканин є критерієм оцінки стійкості її форми при ВТО. Після зняття тиску волокна та нитки звільнюються від навантаження та напруженого стану і прагнуть прийняти початковий стан, тому з часом товщина тканин відновлюється.

В таблиці 8 приведені значення товщини тканин різного призначення.

Таблиця 8. Товщина тканин різного призначення

Призначення тканин

Назва тканин

Товщина, мм

Тканини для суконь та білизнянних

Бавовняні тканини:

 

виробів

Батист, маркізет, вольта, шифон

0,16-0,24

 

Ситець, мадаполам, сатин, зефір

0,25-0,3

 

Бязь, плетінка, шерстянка

0,31-0,4

 

Бумазея, фланель, шотландка

0,41-0,6

 

Шовкові тканини:

 

 

Крепдешин, креп-шифон, муслін

0,1-0,24

 

капроновий

 

 

Креп-марокен, файдешин, атлас

0,25-0,32

 

Лляні та напівлляні тканини

0,3-0,4

 

Вовняні тканини:

 

Тканини для костюмів

Кашемір, шотландка, "Ефект"

0,4-0,8

 

Бавовняні тканини:

 

 

Молескін, коверкот, трико

0,4-0,8

 

Байка, вельветон, вельвет

0,9-1,3

 

Вовняні тканини:

 

Тканини для пальт

Бостон, трико, шевйот та інші

0,7-1,1

 

Вовняні тканини:

 

 

Сукна тонкі

1-1.6

 

Драпи та сукна грубі

2,6-3,2

Товщина тканин впливає на:

- їх теплозахисні якості;

- вибір моделі одягу, так як визначає жорсткість та драпірування тканини;

- конструкцію одягу, так як визначає величини припусків на шви, ширину та конструкцію швів;

- технологічні процеси: висоту настилу для розкрою, режими ВТО, витрати ниток, вибір голок, типу стібків, швейного обладнання.

Вимірюють товщину тканин за допомогою спеціальних приладів - товщиномірів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити