Матеріалознавство швейного виробництва

СКЛАД, БУДОВА ТА ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

ВЛАСТИВОСТІ ТКАНИН

Технологічні властивості тканин

Обсипання тканин та розсунення ниток в швах

Обсипання - це випадання ниток з відкритих зрізів тканини.

Розсунення ниток в швах - це зміщення однієї системи ниток відносно іншої внаслідок дії зовнішніх механічних сил.

При прояві даних властивостей порушується структура тканини, погіршується зовнішній вигляд виробу, знижується його зносостійкість.

Дані властивості мають багато спільного, так як нитки утримуються в структурі тканини силами тертя та зчеплення.

Фактори, які зумовлюють обсипання та розсунення ниток:

- ступень гладкості поверхні тканини;

- ступень кручення пряжі та ниток, з яких виготовлена тканина;

- вид ткацького переплетення (високі обсипання та розсунення ниток надають тканинам переплетення з довгими перекриттями);

- щільність та товщина тканини (при їх збільшенні прояв властивостей зменшується);

- вид оздоблення тканини (ворсування, валяння зменшують прояв властивостей; апретування, каландрування, плівкові покриття - збільшують).

Найбільший прояв обсипання та розсунення ниток спостерігається в шовкових тканинах малої щільності з гладкою поверхнею.

Розсунення ниток в швах найчастіше виникає в області пройм, ліктьових швів, заднього шва брюк, середнього шва спинки в одязі, що щільно облягає фігуру людини. Визначають розсунення ниток в швах на розривних машинах зі спецпристроєм. Стійкість тканин до розсунення ниток характеризується зусиллям, при якому виникає розсунення ниток в зразку шва з тканини, що випробується. Встановлено, що для легкорозсуваємих тканин потрібне розсувне зусилля 8-9 даН, для середньорозсуваємих тканин - 9-11 даН, для нерозсуваємих тканин – більше 11 даН. Дуже часто розсунення ниток визначають органолептичним способом.

Обсипання ниток визначають також на розривних машинах за величиною зусилля, яке необхідне для збросу голками спецпристрою зі зрізу зразка тканини шириною 30 мм шару ниток в 2 мм.

За ступенем обсипання тканини поділяються на:

- легкообсипаємі (необхідне зусилля до 3 даН);

- середньообсипаємі (необхідне зусилля 3-6 даН);

- практично необсипаємі (необхідне зусилля більше 6 даН).

Також визначають обсипання ниток органолептичним методом за допомогою препарувальної голки. Тканина вважається легкообсипаємою, якщо легко виймаються препарувальною голкою 5 та більше ниток; середньообсипаємою, якщо легко виймаються 3-4 нитки; практично необсипаємою, якщо легко виймаються 1-2 нитки зі зрізу зразка тканини шириною 30 мм.

Найбільше обсипання виникає в зразку тканини, який викроєний під кутом 15° відносно напрямку ниток основи; найменше - під кутом 45°.

Для запобігання обсипанню ниток припуски швів обметують або висікають зубцями під кутом 45°. Для легкообсипаємих тканин ширина припусків на шви збільшується в 1,5-2 рази.

Для запобігання розсуненню ниток в швах теж збільшують припуски на шви та свободу облягання одягу, збільшують частоту строчки.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити