Загальний курс транспорту

 

РОЗДІЛ 4

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ УКРАЇНИ

4.6. КОЛІЙНЕ ГОСПОДАРСТВО ЗАЛІЗНИЦІ

  Залізничні під'їзні колії

  Колійне господарство становить одну з найважливіших галузей залізничного транспорту, від якої суттєво залежить здійснення перевізного процесу. Тому в сучасних умовах пріоритетами розвитку залізничної мережі України є модернізація і технічне переоснащення перш за все напрямків концентрації міжнародних перевезень.

  Колійне господарство українських залізниць - це майже 50 тис. км залізничних колій, в тому числі понад ЗО тис. км головних колій, близько 16 тис. км - станційних, 4 тис. км - під'їзних колій та понад 60 тис. стрілкових переводів. Розроблено нові конструкції стрілкових переводів різних типів і освоєно їх виготовлення на Дніпропетровському стрілковому заводі та Керченському металургійному комбінаті.

  Для контролю за станом колії обладнано комп'ютерним реєстратором та введено в експлуатацію перший ультразвуковий вагон — дефектоскоп. Особливої уваги заслуговує побудований у короткі терміни Клесівський щебеневий завод на Львівській залізниці, якій виготовляє дефіцитні фракції щебеню від 2 до 20 мм, що користуються широким попитом як у будівельників України, так і за кордоном.

  Під швидкість руху поїздів пасажирських до 140 км/год і вантажних - до 90 км/год переобладнуються напрямки:

• Зернов-Конотоп-Київ-Жмеринка-Львів-Мостиська;

• Козача Лопань-Харків-Сімферополь;

• Київ-Полтава-Харків;

• Жмеринка-Вапнярка-Одеса.

  Впровадження швидкісного руху поїздів (пасажирських - до 140 км/год., а вантажних - до 90 км/год.) між транспортними центрами регіональних сполучень України та в напрямках глобальних транспортних коридорів Європа - Азія по території України - головний пріоритет у стратегії залізничного транспорту України на найближчі роки.

  У сфері зміцнення колії та її облаштування у напрямках транспортних коридорів укладаються залізобетонні шпали суміщеної колії 1520 мм і 1435 мм з використанням нових потужних кріплень СБ-3 і щебеню поліпшеної якості. Розгорнуто широкомасштабну реконструкцію та модернізацію базових щебеневих заводів Укрзалізниці. Нова колійна техніка спільного виробництва  Старокраматорського машинобудівного заводу (СКМЗ) та австрійської фірми «Плассер і Тойрер» дає можливість застосувати передові енергозберігаючі технології з ремонту та утримання залізничної колії.

  Колійне господарство включає власне залізничну колію та комплекс господарських підприємств і виробничих підрозділів, призначених для забезпечення нормальної роботи залізничної колії і проведення її планово-попереджувальних ремонтів.

  Залізничною колією прийнято називати таку колію, на якій колеса локомотивів і вагонів рухаються по особливих напрямних (рейках). Колеса утримуються на рейках за допомогою гребенів, які вони мають. Від стану колії залежать неперервність і безпека руху поїздів, а також ефективне використання усіх технічних засобів залізниць.

  Залізнична колія складається з:

•        верхньої будови,

•        нижньої будови.

  Верхня будова - це рейки, рейкові скріплення, протиугінні пристосування, шпали (або підрейкова основа із залізобетонних плит, рам чи блоків), баластовий шар, стрілкові переводи і глухі перетини, мостові бруси, урівнювальні прилади на мостах. Верхня будова колії укладається на нижню будову колії.

  Нижня будова - це земляне полотно (у вигляді насипів, виїмок, напівнасипів, напіввиїмок), мости, труби і лотки для пропускання води під рейковою колією, тунелі, підпірні стінки, галереї, закріплювальні захисні пристрої, переїзди з сигналізацією.

  Залізнична колія працює у важких умовах. Вона постійно перебуває під дією динамічних навантажень і природних явищ (вітру, температури, вологи, органічного світу). Забезпечуючи неперервність і безпеку руху поїздів, колія повинна служити в будь-яку пору року, в будь- який час дня і ночі.

  Основне завдання колійного господарства - утримання колії і колійних пристроїв у постійній справності, щоб забезпечити безпечний і плавний рух поїздів з найбільшими швидкостями, установленими для даної дільниці. Управління колійним господарством в Укрзалізниці здійснює   Головне управління колійного господарства, а на залізницях - служба колії. Лінійними підприємствами колійного господарства є дистанції колії, дистанції лісозахисних насаджень, колійні машинні станції, колійні дорожні майстерні, рейкозварювальні поїзди, шпалопросочувальні заводи, щебеневі заводи та ін.

  До основних видів колійних робіт належать:

• поточне утримання колії і ремонти - підйомний, середній і капітальний;

•        суцільна заміна рейок новими або старопридатними;

•        капітальний ремонт переїздів.

  Крім основних робіт, на станціях виконуються ще й ремонтні роботи:

•        заміна стрілкових переводів;

•        заміна перевідних брусів;

•        постановка стрілкових переводів на щебінь;

•        захист колій від снігу, піщаних заметів і паводків.

  При виконанні робіт широко використовуються засоби механізації: щебенеочисні пристрої, ущілювальні машини, виправно-підбивно-опоряджувальні машини, снігоочисники тощо.

Усі роботи з ремонту і утримання колії, споруд і пристроїв колійного господарства повинні виконуватися відповідно до ПТЕ, інструкцій з сигналізації, з руху поїздів і маневрової роботи, щодо забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні колійних робіт тощо, а також згідно з проектами і технологічними процесами, Правилами техніки безпеки і виробничої санітарії,  Правилами безпеки роботи на електрифікованих лініях. При цьому важливими є своєчасне встановлення і утримання у справному стані сигнальних і колійних знаків. Колійні знаки служать для позначення довжини колії, елементів плану і профілю колії, меж дільниць, окремих споруд тощо. Вони дають можливість машиністам і лінійним працівникам орієнтуватися під час руху поїздів, поточному утриманні і ремонтах колії.

  До колійних знаків відносять:

• кілометрові і пікетні знаки, що показують межі кілометрів і пікетів;

• знаки початку і кінця кривих;

• уклонопоказникові знаки, що показують величину і довжину ухилів;

• на заплавах рік: знаки висоти при сильних вітрах і найвищого підйому горизонту води;

• знак схованих споруд земляного полотна;

• знак границі смуги відводу.

  До сигнальних знаків відносять знаки, що вимагають від машиніста конкретних дій (зменшення швидкості, подачі свистка тощо).

  Колійні знаки встановлюють з правої сторони за рахунком кілометрів, а сигнальні - з правої сторони у напрямку руху поїздів.

  Для огородження місця виконання робіт, що вимагають зупинки поїзда, а також у всіх випадках виявлення раптової перешкоди на головку рейки укладають петарди.

  Колійний упор, поворотний брус, скидальні башмаки і стрілки (які встановлюються для попередження виходу рухомого складу із колій, що огороджуються) відносяться до колійних огороджень.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити