Загальний курс транспорту

 

РОЗДІЛ 4

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ УКРАЇНИ

4.8. РУХОМИЙ СКЛАД І ЙОГО УТРИМАННЯ

  Тепловози

  Тепловоз - автономний локомотив з енергетичною установкою - дизель-генератором. Через передачу (електричну, механічну або гідравлічну) зусилля від двигуна, що працює на дизельному паливі, передаються на колісні пари. Тепловоз має також екіпажну частину (звичайно візкового типу) і допоміжне устаткування (холодильник для охолодження двигуна, компресор для роботи автоматичних гальм та інші пристрої). У передній частині тепловозів, що використовуються у вантажному і пасажирському русі, розміщується кабіна машиніста з пультом управління.

  Найефективнішою є електрична передача. Принципова схема роботи тепловоза з електричною передачею така. Колінчастий вал дизеля обертає якір тягового генератора; генератор виробляє постійний електричний струм, який надходить у тягові електродвигуни. Обертання їх якорів за допомогою тягових редукторів передається колісним парам, що змушує їх рухатися.

  Механічна передача подібна до автомобільної: вона складається із шестеренної коробки швидкостей, реверсивного пристрою і муфти зчеплення.

  Принцип роботи гідравлічної передачі полягає у використанні кінетичної енергії рідини, тобто передача енергії здійснюється за рахунок динамічного напору робочої рідини. Основними елементами гідравлічної передачі є відцентрові насоси, з'єднані з валом двигуна, і гідравлічна турбіна, що працює за рахунок енергії струменя рідини, що нагнітається насосом.

  Газотурбовоз - локомотив з газотурбінним двигуном. Такий двигун був побудований у Росії в 1890 р. за проектом інженера П.Д. Кузьмінського. У нашій країні газотурбовози були в експлуатації з 1965 р.

  Дизельним поїздом називається постійно сформований поїзд з одним або двома моторними вагонами і дизельною силовою установкою. Дизельні поїзди в основному бувають серії ДР1 і ДР2.

  Автомотриса (франц. automotrice - саморушна) є саморушним вагоном із двигуном внутрішнього згоряння дизельного або карбюраторного типу, який призначений для пасажирських або поштових перевезень. Передача - механічна, електрична або гідравлічна.

  Мотовозом називається локомотив із двигуном внутрішнього згоряння невеликої потужності, призначений для маневрової роботи на залізничних станціях і під'їзних коліях промислових підприємств.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити