Загальний курс транспорту

 

РОЗДІЛ 8 ВИДИ ТРАНСПОРТУ ТА ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ В ЄДИНІЙ СИСТЕМІ МІСТА

8.1. ВИДИ ТРАНСПОРТУ ТА ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ В ЄДИНІЙ СИСТЕМІ МІСТА

  Загальні положення

  Двадцяте століття було століттям урбанізації, тобто безпрецедентного зростання населення міст. Якщо на початку нашого століття населення міст складало біля 13%, то тепер вже - більше 50%. Разом з зростом населення міст повинно розвиватися і транспортне забезпечення переміщень пасажирів і вантажів.

  У наш час міський транспорт великих міст може об'єднувати всі види відомого нам транспорту, але сюди ще додаються чисто міські види - метро, фунікулер, підвісні та спеціальні дороги.

  Слід врахувати, що за останній час велику роль у міському транспорті почав відігравати і автомобільний транспорт індивідуального користування.

  Рухомий склад міського транспорту має такі види:

1) автомобільні - автобуси, таксі, легкові та вантажно-пасажирські;

2) електричні - трамваї, тролейбуси, метро, фунікулери, підвісні та спеціальні колійні дороги;

3) водні - теплоходи, пороми, катери, моторні човни.

  Сучасні міські автобуси - це високо комфортабельні пасажирські автомобілі, які можуть вміщувати біля 200 пасажирів.

  Таксі - це звичайні автомобілі, пристосовані спеціально для перевезень як пасажирів, так і вантажу здебільшого на коротку дистанцію.

  Трамваї - це транспортні засоби з електричними двигунами, які рухаються по залізничній колії, як електровози, і мають свою електричну мережу з високою напругою.

  Тролейбуси - транспортні засоби з електричними двигунами, які не потребують залізничної колії, але повинні мати свою електричну систему живлення.

  Метро - це транспортні засоби - електропоїзди залізничного типу, які рухаються здебільшого під землею.

  Фунікулери, підвісні дороги і спеціалізовані колійні дороги - це теж електротранспортні засоби, які потребують спеціальних залізничних колій та електромереж.

  Сучасні тролейбуси забезпечують перевезення до 200 пасажирів в одному транспортному засобі.

  Метро - наймолодший вид міського транспорту. Перше метро в колишньому СРСР збудовано в  Москві у 1935 році. Зараз метро діє в Києві, Дніпропетровську, Харкові.

  Залежно від зростання міст, різко ускладнюються і проблеми транспорту. Наприклад, у місті Києві відчувається недостатня кількість мостових сполучень, а з цим пов'язана і необхідність розширення метро.

  Проблема загострюється і тим, що поряд із збільшенням обсягів перевезень зростає їх дальність, а це означає, що збільшується час доставки пасажирів і вантажів, тому потрібні високошвидкісні лінії транспорту. В даному разі транспортники значно обмежуються вимогами безпеки руху.

  Середні швидкості руху різних видів міського транспорту наведені в таблиці.

Швидкість, км/год.

Види

транспорту

Швидкість, км/год.

Максимальна

конструктивна

середня по місту

на приміських лініях

Автобус

70-100

16-23

25-30

Трамвай

60-75

16-23

30-35

Таксі

100-140

21-28

45-50

Метро

80-100

45-50

45-50

Електропоїзд

100-130

40-50

40-50

 

  Підвищити швидкість можна тільки завдяки новим швидкісним лініям трамваю, метро або підвісним дорогам.

  Збільшення провізної спроможності міського транспорту в основному залежить від конструкції доріг. Сучасні дороги дозволяють проїзд автомобільного транспорту з навантаженням на одну колісну вісь до 10 т, а в деяких випадках - до 13 т. Ці умови дуже обмежують конструкторів автомобілів та тролейбусів, бо у трьохосьовому транспортному засобі можна перевезти не більше 180 пасажирів, а якщо хочемо більше 180, то треба уже ставити більше чотирьох вісей, а це дуже складно з точки зору забезпечення безпечного керування та гальмування засобу.

  Нижче наведена провізна спроможність сучасного міського транспорту.

Вид транспорту

Місткість, пас.

Провізна спроможність, пас./годину

всього

сидячих

теоретично

реально

Автобус серед.

60

32

9000-10000

6000

Автобус вел. вм.

90

35

 

7200

Тролейбус вел. вм.

68

35

 

4100

Тролейбус ос. вел.

180

110

8000-9000

5300

Трамвай, один вагон

85

37

13500-18000

5100

Трамвай, два вагони

300

100

 

12000

Метро 6 ваг.

720

276

40000

28000

Метро 8 ваг.

960

368

 

38400

Ел. поїзд 10 ваг.

1600

1056

60000

48000

  Велику небезпеку для міста становлять викиди в атмосферу шкідливих речовин двигунами транспортних засобів. Найбільшу небезпеку становлять гази як бензинових, так і дизельних двигунів: (СО), (НС), (N0) та (ЗО), а також викиди сажі і свинцю.

  Тому в даний час у всіх державах світу зросли вимоги до автомобільних двигунів, до встановлення на них спеціальних пристроїв нейтралізації газів.

  Крім того, велика увага приділяється електромобілям та автомобілям, які можуть працювати на альтернативних видах палива, наприклад, водневих автомобілях, у яких газові викиди - це водяний пар.

  На сьогоднішній день так звані «маршрутки» є досить серйозною проблемою:

• вони витісняють трамваї, тролейбуси, автобуси;

• перевезення здійснюються приватними підприємствами, вказуючи на те, що велика кількість пасажирів відмовляється від послуг державного транспорту;

• дуже великий ступінь забруднення навколишнього середовища.

  Швидкими темпами розвивається перевезення пасажирів тролейбусами, що складають близько 30% загального обсягу міських перевезень, організований в Україні у Києві (1935) і Харкові (1939) році. Протяжність тролейбусних ліній становить 4,2 тис. км (у 1995 році перевезено 2,5 млрд. пасажирів у 46 містах).

  На 1990 рік більшість міст України мала автобусне сполучення, 45 міст - тролейбусне і 24 - трамвайне.

  У 1995 році у 24 містах України функціонував трамвайний транспорт. Загальна протяжність трамвайних колій у містах України становить 2,2 тис. км. У 1995 році трамвайним транспортом перевезено понад 1,5 млрд. чоловік.

  Наприкінці 70-х pp. впроваджено швидкісні трамваї. Перші колії відкрито у Києві (1987), у Кривому Розі. Загальна довжина колій швидкісного трамваю в 1995 році становила 41,8 км.  Найбільш молодим міським видом транспорту є метро, будівництво якого було розпочато в м. Києві в 1949 році управлінням Київметробуд, а перша лінія вступила до ладу в 1960 році («Вокзальна-Дніпро»), Другим містом в Україні, де збудовано метро, став Харків (1978 рік). Експлуатаційна довжина шляхів (у двоколійному обчисленні) у 1995 році становила 78,8 км. Цим видом транспорту в цьому самому році перевезено більше як 700 млн. пасажирів.

  Суттєву роль у міських перевезеннях відіграють автомобілі індивідуальних власників. За різновидами перевезень міський транспорт поділяється на вантажний та пасажирський. Досить часто в містах пасажирський транспорт виконує більші обсяги перевезень, ніж вантажний. Головними видами міського транспорту є сухопутний рейковий та сухопутний безрейковий. Якщо є умови, то в містах застосовується і водний транспорт.

  Пасажирський транспорт проектують залежно від пасажиропотоку в години, коли він сягає своєї найбільшої величини. Такі сплески інтенсивності пасажиропотоку спостерігаються звичайно вранці та ввечері, коли люди йдуть на роботу і повертаються з роботи.

  Зараз великі міста Європи мають такий рухомий склад міського транспорту:

• метрополітени;

• трамваї;

• автобуси;

• приміські залізниці;

• таксі.

  Для запрошення пасажирів на громадський транспорт застосовуються пільгові тарифи у вигляді спеціальних карток. Однак транспорт загального користування поки що в більшості міст не встигає за потребами перевезень, тому що інтенсивно зростають потоки пасажирів приміських районів, котрі швидко розвиваються.

  Швидко також зростають приміські зони. В зв'язку з великим ростом кількості пасажирів прилеглих до міст областей, потрібна реконструкція всієї системи міського транспорту.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити