Загальний курс транспорту

 

РОЗДІЛ 4

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ТРАНСПОРТ УКРАЇНИ

4.5. ГАБАРИТИ НА ЗАЛІЗНИЦЯХ

  Для забезпечення безпеки руху поїздів потрібно, щоб локомотиви і вагони, а також вантажі на відкритому рухомому складі могли вільно проходити повз пристрої і споруди залізничного транспорту, не зачіпаючи їх, а також повз рухомий склад, що прямує по сусідніх коліях. Ця вимога забезпечується дотриманням установлених Державним стандартом габаритів наближення споруд (С) і габаритів рухомого складу (Т).

  Габаритом наближення споруд називається граничний поперечний (перпендикулярний до осі колії) контур, усередину якого, крім мого складу, не повинні заходити ніякі частини споруд і пристроїв. Виняток становлять лише ті пристрої, які призначені для безпосередньої взаємодії їх з рухомим складом (вагонні сповільнювачі в робочому стані, контактні проводи з деталями кріплення тощо).

  Основним габаритом наближення споруд на дорогах є габарит С. Контур /-//-///установлено для перегонів, а також для колій на станціях (у межах штучних споруд). Контур /а-//а-IVа-для інших колій станцій. Висота габариту зазначена (рис. 4.7) дробом: чисельник - для контактної підвіски з несівним тросом, знаменник - для контактної підвіски без несучого тросу. Для перевірки дотримання габаритів наближення споруд застосовується встановлювана на платформі спеціальна габаритна рама, яка являє собою дерев'яну конструкцію, зовнішній контур якої відповідає контуру габариту С. Вільний прохід рами біля споруд і пристроїв свідчить про дотримання габариту С.

 

  Габаритом рухомого складу називається граничний поперечний (перпендикулярний до осі колії) контур, у якому, не виходячи за його межі, повинен міститися як порожній, так і навантажений рухомий склад, установлений на прямій горизонтальній колії.

  Основним габаритом рухомого складу є габарит Т, розміри (у мм) якого показані на рис. 4.8.

 

  Простір між основними контурами габариту рухомого складу Т, суміщеного з габаритом наближення споруд С, а також між рухомим складом, що знаходиться на суміжних коліях, необхідний для того, щоб рухомий склад не міг зачепити за будь-які частини споруд і пристроїв.

  Згідно з ПТЕ відстань між осями колій (міжколійя) на прямих дільницях повинна бути не менша за значення, зазначені нижче:

•    на перегонах двоколійних ліній - 4100 мм;

•     на триколійних і чотириколійних лініях між осями другої і третьої колій - 5000 мм;

•    на станціях між осями суміжних колій - 4800 мм;

•    на другорядних коліях і вантажних районах - 4500 мм.

  На кривих дільницях розміри міжколійя, а також відстані між осями колії і габаритом наближення споруд залежать від радіуса кривої, швидкості руху, місця розташування кривої (перегін або станція), інших факторів і встановлюються за нормами, наведеними Інструкцією із застосування габаритів наближення споруд.

  Навантажений на відкритому рухомому складі вантаж повинен розміщуватися в межах габариту навантаження, визначеного Укрзалізницею.

  Габаритом навантаження Гн (рис. 4.9) називається граничний поперечний (перпендикулярний до осі колії) контур, у якому, не виходячи назовні, повинен розміщуватися вантаж (із урахуванням пакування і кріплення) на відкритому рухомому складі при перебуванні його на прямій горизонтальній колії.

 

  Для перевірки габариту навантаження використовуються габаритні ворота, що являють собою раму, усередині якої по контуру габариту навантаження шарнірно закріплені планки. Якщо відкритий рухомий склад з вантажем пройде ворота, не зачіпаючи планок, то габарит не порушено. Зміна положення планки вкаже місце не габаритності. Не габаритність може бути бічною, верхньою і нижньою, а також односторонньою або двосторонньою. Залежно від розмірів виходу за габарит навантаження розрізняють шість ступенів не габаритності. При цьому верхня не габаритність може бути трьох ступенів, а бічна і нижня - усіх шести ступенів. Установлені спеціальні умови перевезення вантажів залежно від ступеня їх не габаритності.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити