Художня культура 10 клас

Розділ II ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVII—XVIII СТ.


ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО


§9. Архітектура та скульптура козацько-гетьманської доби


Скульптура


Українська скульптура до середини XVIII ст. розвивалася переважно в західних областях, де провідну роль відігравала львівська школа. Як і архітектура, скульптурне мистецтво України зазнало великого впливу західноєвропейської барокової естетики. Проте твори українських скульпторів відрізняються яскравою самобутністю: вони позбавлені манірності й надмірної вигадливості в позах і рухах, натомість їм властиві щирий драматизм і яскрава емоційність. Відомими скульпторами були Я. Оброцький, П. Белостоцький, О. Стефанський. Та найвидатнішим українським скульптором епохи бароко ввжається Й. Пінзель, якого по праву називають Галицьким Мікеланджело.

Особистість Пінзеля — надзвичайно загадкова. Про долю цього митця майже нічого не відомо. Але творча спадщина, яку Пінзель залишив по собі, свідчить про його унікальний талант і дивовижну майстерність. Відомо лише, що скульптор розпочав свою творчу кар’єру в місті Бучач, що на Тернопільщині,— там разом з архітектором Б. Меретиним він брав участь у зведенні міської ратуші. Твори Пінзеля також прикрашають величний храм Львова — Собор святого Юра. Твори станкової дерев’яної скульптури цього митця зберігаються в галереї мистецтв Львова, художніх музеях Тернополя, Івано-Франківська.


Й. Пінзель. Янгол

Й. Пінзель. Самсон, що розриває пащу лева

Й. Пінзель. Жертвоприношення Авраама


Й. Пінзель. Скульптури митрополитів Атанасія та Лева. Собор святого Юра

Декорування будівлі Михайлівського Золотоверхого собору

Родовий герб на палаці графів Потоцьких. Львів

Герб на брамі Заболоцького


Творіння Пінзеля дуже вирізняються з-поміж інших барокових скульптур ретельним проробленням деталей до найменших дрібниць. При цьому одяг і таканини, що вкривають фігури, передані дуже умовно. Саме такий прийом дозволяв митцеві досягати надзвичайно яскравого ефекту, коли пластика й динаміка однієї скульптури в різних ракурсах сприймалась по-різному.

У Центральній та Східній Україні скульптура представлена переважно декоративними ліпними елементами, що щедро прикрашають храмові та цивільні будівлі. Окрім того, повсюдного поширення набуває в Україні геральдика, тож елементом пластичного декору архітектурних споруд стають і рельєфні зображення гербів козацької старшини та гетьманів.

Порівняйте скульптурне декорування львівського Собору святого Юра та Михайлівського Золотоверхого собору в Києві. Визначте, як у них проявилися риси європейського бароко та народного мистецтва.

Особливого розквіту в епоху бароко досягло різьблення храмових іконостасів. Характерні національні риси цього різновиду мистецтва скульптури остаточно сформувалися протягом XVII ст. Українські барокові іконостаси відрізняються пишним декоруванням, різноманіттям в оформленні карнизів та обрамлень ікон, застосуванням ажурного різьблення, основу якого складають рослинні мотиви: квіти, соняхи, грона винограду. Вирізані з дерева іконостаси майстри золотили, що в поєднанні з яскравими творами іконопису створювало ефект урочистості й святковості. Чудові зразки барокового різьблення іконостасів можна побачити в Андріївській церкві Києва, церкві святої П’ятниці у Львові та інших храмах і монастирях України.Декор нижнього ярусу Софійської дзвіниці

Іконостас Андріївської церкви


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити