Художня культура 10 клас

Розділ II ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XVII—XVIII СТ.


ТЕМА 2. МУЗИЧНА КУЛЬТУРА


§11. Думи та історичні пісні. Мистецтво кобзарів і лірників. Церковний спів


Історичні пісні


Історичні пісні, як і думи, присвячені конкретним історичним подіям, оспівуванню історичних осіб. Найдавнішими з них є пісні, пов’язані з добою козаччини, зокрема — «Пісня про Байду», що змальовує народного улюбленця Байду Вишневецького, який потрапив у неволю і, зазнавши страшних катувань, не зрадив свою Батьківщину.

Упродовж віків залишається популярною історична пісня-марш, присвячена героям-гетьманам Петрові Дорошенкові та Петрові Сагайдачному, «Ой, на горі та женці жнуть». Вельми шанована в народі також пісня-кант «Ой, зійшла зоря» — про Почаївську Божу Матір, яка врятувала монастир і всіх, хто в ньому сховався, під час турецької облоги.

Героями історичних пісень, як і героями дум, були Богдан Хмельницький, Максим Кривоніс, Іван Богун та інші історичні діячі.

Історична пісня відрізняється від думи куплетною побудовою, римованими рядками та віршовим розміром.

Думи та історичні пісні є провідними жанрами української народної пісенної творчості. їхні образи, захоплення українським історичним епосом знайшли своє втілення і в інших видах мистецтва.


О. Бубнов. Тарас Бульба


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити