Художня культура 10 клас

РОЗДІЛ III ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XIX СТ.


ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО


§16. Декоративно-ужиткове мистецтво та народні художні промисли


Народ віками прагнув у художній формі висловити своє ставлення до життя, любов до природи, розуміння краси. Вироби декоративно- ужиткового мистецтва відображають самобутність народу, його художній геній, знайомлять зі звичаями, що вчать розуміти, творити й любити прекрасне.


Художнє різьблення


Найдавнішим народним мистецтвом вважається художня обробка дерева. У виробах втілювалися художні смаки народу, розкривався талант народних майстрів. Крім будівель, з дерева виготовляли речі домашнього й особистого вжитку, меблі тощо. Деталі будівель та інші дерев’яні вироби оздоблювалися різьбленням і розписом.


Гуцульська хата

Різьблений таріль. Гуцульщина


У другій половині XIX ст. у центральній Україні і частково на Галичині різьблення значно збагатилося орнаментикою рослинного й геометричного характеру. Завдяки тому що збільшився набір інструментів, різноманітнішою стала пластика різьблення. Орнаментом вкривалися великі поверхні. У композиції зустрічалися кола й півкола великих розмірів, що складалися з дрібних елементів.

У другій половині XIX ст. поширилося виготовлення для продажу дрібних виробів із дерева, у яких важливим було не вжиткове значення, а декоративне, художнє.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити