Художня культура 10 клас

РОЗДІЛ III ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XIX СТ.


ТЕМА 2.МУЗИЧНА КУЛЬТУРА


§17. Народна музика: соціально- та родинно-побутові пісні. Значення творчості С.Гулака-Артемовського і М. Колачевського


Родинно-побутові пісні


Родинно-побутові пісні оспівують найважливіші події та явища з родинного життя селян, відображають їхні погляди, мораль. Серед родинно-побутових пісень можна визначити такі основні тематичні групи: пісні про родинне життя, про кохання, жартівливі, колискові, дитячі пісні та ін. Пригадайте, які родинно-побутові пісні ви слухали чи виконували на уроках музичного мистецтва. Які з них звучать у колі вашої родини?

У піснях про родинне життя найбільше уваги приділялося розкриттю взаємин між чоловіком і жінкою та стосунків з іншими членами родини. Доля матері, особливо матері-вдови, є однією з найпоширеніших тем у родинно-побутових піснях.

Найхарактерніші риси пісень про кохання — лірична ніжність, мелодійність. Такі пісні зазвичай виконувались хором під час застілля на весіллях, родинах, хрестинах. Часто в піснях про кохання змальовувались пейзажі — квітучий вишневий садок («Ой у вишневому садочку»), зоряна місячна ніч («Місяць на небі, зіроньки сяють»).

Фестиваль української народної пісні

Етнографічний гурт «Лелека»


Колискові пісні виконувалися матір’ю чи іншими членами родини над колискою дитини. Головне їх призначення — заколисувати й заспокоювати немовля.

До дитячих пісень належала творчість самих дітей, а також твори, що виконувалися для дітей дорослими. Пісні для дітей середнього і старшого віку — це ігрові пісні, дражнилки, лічилки, небилиці, заклички, жартівливі пісні, прозові приповідки, скоромовки, загадки та казки, що співаються або ритмічно промовляються. Дитячі пісні характеризує поєднання тексту з елементами гри.

Жартівливими піснями супроводжувались весілля, вечорниці, вулиці, досвітки й звичайне дозвілля українців.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити