Художня культура 10 клас

РОЗДІЛ III ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XIX СТ.


ТЕМА 2.МУЗИЧНА КУЛЬТУРА


§17. Народна музика: соціально- та родинно-побутові пісні. Значення творчості С.Гулака-Артемовського і М. Колачевського


Значення творчості С. Гулака-Артемовського і М. Колачевського


Семен Гулак-Артемовський — український композитор, співак, актор, драматург — увійшов в історію української музичної культури як автор першої опери з українського життя. За жанром «Запорожець за Дунаєм» — лірико-комічна опера, у якій яскраво розвиваються комедійна (Карась — Одарка ) та лірико-романтична (Оксана — Андрій) сюжетні лінії.

Пригадайте фрагменти опери С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», що звучали на уроках музичного мистецтва, та свої враження від них.

Перша вистава опери «Запорожець за Дунаєм» з великим успіхом пройшла на сцені Маріїнського театру в Петербурзі 1863 року. Першим виконавцем партії Карася був сам композитор. Сюжет опери взято з української минувшини. Після ліквідації Запорозької Січі частина


С. Гулак-Артемовський


запорожців утекла за Дунай, у Туреччину. Туга українців за рідним краєм, їхні патріотичні почуття і палке бажання повернутися на Батьківщину становлять основний зміст опери.

Найяскравішими в опері є образи Карася та його дружини Одарки. У мелодії арії Карася узагальнено риси багатьох жартівливих і танцювальних українських народних пісень, зокрема в ній відчувається близькість до мелодій пісень «Гречаники» та «Ой під вишнею, під черешнею». А романс Оксани «Місяцю ясний…» нагадує українські міські романси першої половини XIX ст. Яскравими моментами, що втілюють в опері український національний характер, є запальні народні танці — «Гопак» і «Козачок».

«Запорожець за Дунаєм» — не єдиний твір С. Гулака-Артемовського, композитор писав також романси, водевілі тощо. Варто згадати пісню «Стоїть явір над водою», присвячену Т. Шевченку, з яким композитор дружив упродовж усього життя. У 1851 р. Гулак-Артемовський поставив власну інтермедію «Українське весілля», складену з різних українських танців, хорових і сольних пісень, і виконав у ній роль запорожця- бандуриста.

Реалістичне втілення в опері українських народних образів, використання скарбів української народної пісенності й танцювальності визначили оперу С. Гулака-Артемовського як справжній класичний твір, один із найвизначніших творів українського музичного мистецтва.

Михайло Колачевський — український композитор, піаніст, один із видатних представників української музичної культури другої половини XIX ст., автор «Української симфонії», що стала помітним явищем у галузі симфонічної музики.

Перша частина найвідомішого твору М. Колачевського — «Української симфонії» — звучала на одному з уроків музичного мистецтва. Чи пригадуєте ви цей твір? Що ви пам'ятаєте про його автора?


Сцена з опери «Запорожець за Дунаєм»


Симфонічний стиль композитора формувався згідно з традиціями західноєвропейської музики під впливом творчості німецьких композиторів-романтиків Р. Шумана і Ф. Мендельсона. Головним досягненням М. Колачевського є створення першої української симфонії, в якій в основу всіх тем покладено мелодії народних пісень. У цьому чотиричастинному циклі (Сонатне алегро, Інтермеццо-скерцандо, Романс, Фінал) є і м’яка лірика, і дотепний жарт, героїко-епічна пісня і сцена народних веселощів.

«Українська симфонія». М. Колачевського — яскраво національний і глибоко народний твір, у якому композитор зумів зберегти жанрові особливості народних мелодій.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити