Художня культура 10 клас

Розділ IV ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XX СТ.


ТЕМА 4. КІНОМИСТЕЦТВО


§29. Український ігровий, документальний і науково-популярний кінематограф


Документальний та науково-популярний кінематограф


Документальний кінематограф справедливо називають «кінолітописом». За його творами наступні покоління будуть знайомитися із життям сьогодення, складатимуть враження про визначні історичні події та видатних осіб нашого часу.

Першим визначним кроком документального українського кіно є відома стрічка «Симфонія Донбасу» (реж. Дзиґа Вєтров). Це перший звуковий фільм, поставлений в Україні. У ньому уславлюється образ трударя, підкреслюється єдність людини й техніки, шалений ритм трудових буднів. За художньою цінністю кінострічку «Симфонія Донбасу» визнано неперевершеним шедевром світового кіномистецтва.

Головним центром української кінодокументалістики є «Київнаукфільм» — одна з найбільших у Європі спеціалізованих студій неігрового кіно. Більше ніж за півстоліття вона випустила понад п’ятсот документальних та науково-популярних фільмів — лауреатів міжнародних і вітчизняних фестивалів. Серед провідних творчих працівників «Київнаукфільму» — Ф. Соболєв («Завдання вирішить кібернетика», «Релігія і XX століття», «Мова тварин», «Біля витоків людства», «Біосфера! Час усвідомлення», «Етюди про мораль», «Київська симфонія»), О. Роднянський («Зморені міста», «Прощавай, СРСР», «Марш живих», «Подвійний агент»), О. Самолевська («Пам’ятай про життя», «Чи повернеться лікар?», «Пам’яті загиблих будинків»), В. Хмельницький («Хто зцілював рани козакам?»).

Протягом століття документальне кіно в Україні порушувало широке коло тем, актуальних і цікавих для свого часу. Талановиті режисери створили чимало високохудожніх фільмів, у яких розповіли про творчий шлях і багатий духовний світ видатних українських письменників, науковців, народних митців, показали життя свого народу у його щасливі й трагічні часи.


Кадр із фільму «Симфонія Донбасу»


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити