Художня культура 10 клас

Розділ IV ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ XX СТ.


ТЕМА 5. ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНСЬКОЇ ДІАСПОРИ


§31. Архітектура і скульптура. Живопис і графіка. Іконопис. Музика, виконавство


Живопис і графіка. Іконопис


У 1956 році в Торонто (Канада) було засновано Українську спілку образотворчого мистецтва. У Торонто є також галереї українського образотворчого мистецтва «Фокус», «Канадсько-Українська Мистецька Фундація». На околиці Ніагарських островів є «Ніагарська мистецька галерея і музей», у якій зберігається творчий спадок одного з визначних митців українського походження В. Курилика.

Василь Курилик навчався мистецтва у Торонто, Мехіко та Лондоні, де брав участь у виставках Королівської Академії. Його творчий спадок налічує понад 7000 картин. У серії «Український піонер»

В.  Курилик відтворив історію українських канадців. Виконані митцем чотири панно, що прикрашають інтер’єр канадського парламенту, символізують творчу працю українських поселенців, їхній внесок у суспільне й культурне життя Канади. Вершинними у творчості В. Курилика є серія картин «Страсті Христові» та ілюстрації до Євангелія. У 1970 році художник відвідав Україну і подарував Державному музею ім. Т. Шевченка в Києві свою картину «Дух Шевченка витає над Канадою».


Е. Воргол. Портрет Мерилін Монро


Церкву пресвятої Євхаристії міста Торонто, споруджену в українському модерному стилі за проектом Р. Жука, розписав Мирон Левицький — український художник, графік, ілюстратор, журналіст і письменник. М. Левицький є також автором усіх картин і фресок української католицької церкви св,. Андрія в Австралії. За його дизайном ікони іконостасу виконані з кольорового скла, оправленого у скловолокно. Ним розписана, оздоблена іконами та фресками церква св. Володимира в австралійському місті Канберра, збудована в ознаменування тисячоліття Хрещення Русі.

Український художник, графік та історик мистецтва Михайло Дмитренко народився у місті Лохвиці, що на Полтавщині. Далеко за межами України М. Дмитренко відбувся як малярнону-менталіст сакрального мистецтва. Його живописно- декоративна манера спирається на високі зразки візантійського мистецтва і традиції давнього українського живопису.

Твори М. Дмитренка посідають важливе місце в мистецтві останніх десятиліть минулого століття. Так, у головній каплиці міста Люрд (Франція) у вівтарі України прочан зустрічає запрестольна ікона «Богородиця з дитям» роботи М. Дмитренка. У музеї Інституту св. Климентія в Римі перебуває велична ікона пензля М. Дмитренка «Свята Ольга, княгиня Руси-України».

Володимир Баляс — український художник, графік, скульптор та ілюстратор, уродженець Рогатина, що на Івано-Франківщині. Мешкаючи в Канаді, В. Баляс оволодів складною технікою мозаїки і створив низку високохудожніх робіт, серед яких «Козак Мамай», «Св. княгиня Ольга», «Св. князь Володимир». Його твори вражають композиційною досконалістю, використанням несподіваних ефектів світлотіні й неперевершеною технікою виконання.

У 1952—1953 роках В. Баляс спільно з М. Дмитренком та І. Кубарським виконав чудовий іконостас і розпис українського православного Кафедрального собору св. Володимира в Торонто.


Е. Воргол. Телефон


Збудований і розписаний у стилі козацького бароко, храм став одним із кращих зразків українського церковного мистецтва в Канаді.

Одним із найвідоміших американських художників українського походження є Енді Воргол (Андрій Вархола), засновник американської художньої школи поп-арту. Воргол прославився як художник, ілюстратор, кінорежисер і письменник. Завдяки наполегливості, працьовитості й таланту він піднявся на олімп зоряної слави і став культовою постаттю для молодого покоління американців 1960-х років. Створюючи картини «Кока-кола», «Телефон» та «Консервні банки з супом «Кемпбелл»», митець використав образи, знайдені в рекламі, коміксах та інших продуктах масової культури. У 1962 році Е. Воргол застосував техніку шовкографічної репродукції для перенесення образу безпосередньо на полотно. Створені ним портрети Е. Преслі, Е. Тейлор та Мерилін Монро стали справжніми символами американського поп-арту.

Особливе місце в мистецтві української діаспори посідає видатна художниця з України Софія Левицька — портретист, пейзажист, гравер по дереву. Її ілюстрації до «Вечорів на хуторі біля Диканьки» М. Гоголя досконалістю виконання й вишуканим стилем нагадують старовинні гравюри.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити