Підручник Образотворче мистецтво 4 клас - В.Г. Власова - Грамота 2015

Образи природи тварин, людей у мистецтві

16. Реальні та декоративні образи в мистецтві

На творчість художників впливають житія, давні народні традиції, природа рідного краю. Упродовж століть людство створило безліч різновидів декоративних композицій, які прикрашають побутові предмети, одяг, килими, тканини тощо.

Створення орнаментальних декоративних композицій — одна з форм відтворення світу художником. Воно має свої закономірності. Орнамент — декоративна композиція, яка складається з елементів, що ритмічно повторюються, чергуються.

Вам уже відомий один із видів орнаменту, що є простим повторенням одного чи кількох елементів у межах смужки. Крім

В. Леко. Серветки

Г. Анджієвський. Скатертина

І. Настил. Килим

нього є сітчастий орнамент, що вільно заповнює певну площину. У ньому мотив повторюється і по вертикалі, і по горизонталі, цей орнамент безкінечний у всіх напрямках.

Словник

Орна́мент — візерунок, побудований на ритмічному повторенні елементів і призначений для оздоблення різноманітних предметів, будівель, творів декоративно-ужитковою мистецтва.

Вузлик на пам'ять

Орнаменти виконують різними техніками. Це залежить від матеріалу та призначення предмета. Наприклад, можна виконати орнамент штампуванням або за допомогою трафарету.

Виготовлення трафарету, так само, як і штампа, має свої особливості. Для цього вам знадобиться цупкий папір або картон, поролонова губка, ніж для різання паперу.

Спочатку потрібно визначиш елементи орнаменту. Потім намалювати квадрат і поділити його на маленькі квадратики так, щоб утворилася сітка. За допомогою цієї сітки можна рівномірно розмістити елементи орнаменту. На аркуш паперу наносять заздалегідь підготовлений малюнок. Потім за цим малюнком вирізають трафарет (краї зрізу мають бути чіткими), який кладуть на чистий аркуш паперу. На губку набирають фарбу (гуаш або акварель) і роблять відбиток.

Для виготовлення штампа вам знадобиться звичайна картоплина. Послідовність вирізання штампа зображена на малюнках. Готовим штампом ви можете нанести фарбою малюнок на рушничок або серветку.

Творче (практичне) завдання Розробіть орнамент для оздоблення серветки

Запитання та завдання

1. Що таке орнамент?

2. Дослідіть, де в побуті можна побачити сітчастий орнамент?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити