Підручник Образотворче мистецтво 4 клас - В.Г. Власова - Грамота 2015

Художній образ у графіці, живописі та скульптурі

5. Прозорість та оксамит

Роззирніться довкола. Яка чудова й багата природа нас оточує! Гори й долини, ліси й поли, річки и озера. Ми сприймаємо красу навколишнього світу, бо все навкруги розфарбовано в різні кольори. Свої думки й почуття можна висловлювати не тільки словами. Можна створити певний настрій за допомогою фарб та їх сполучення. Роздивіться, як художник змінює напрямок мазків на полотні, щоб передати зміну настрою.

Ю. Арсенюк. Бузок (акварель)

В. Дунаева. Пейзаж (акварель)

В. Микитенко. Київ (гуаш)

Н. Антонова. Міський пейзаж (гуаш)

• Порівняйте ілюстрації, виконані акварельною та гуашевою фарбами. У чому їх відмінність?

Усі художні фарби виготовляють із кольорового порошку (пігменту) і речовини, яка скріплює кольорові часточки.

Техніка акварельного живопису потребує неабиякої майстерності, адже прозорість фарб не дає змоги перемальовувати зображення.

З-поміж інших творів живопису акварель вирізняється прозорістю і м’якістю. Це єдина техніка, у якій зовсім не використовують білила. Якщо потрібен колір світлого тону, беруть дуже рідку фарбу, щоб крізь неї просвічував білий папір. Краса акварелі насамперед у її чистоті.

З гуашшю працюють художники різних напрямів — графіки, майстри театрально-декораційного мистецтва. Вона широко застосовується в декоративному живописі для виконання ескізів і кольорових начерків.

Па відміну від акварелі гуаш непрозора, бо містить домішки крейди або свинцевих білил. Після висихання вона стає оксамитовою і матовою.

Словник

Акваре́ль — прозора фарба, що легко розчиняється водою; твір живопису, виконаний такими фарбами.

Гуа́ш — непрозора фарба, розтерта на воді з домішками клею та білил; твір живопису, виконаний такими фарбами.

Вузлик на пам'ять

Акварельні фарби потрібно розводити на палітрі. Набирайте фарби із ванночок тільки чистим пензлем. Працюючи акварельними фарбами, набирайте багато води, щоб мазки були прозорі. Перш ніж покласти мазок, ви повинні чітко продумати послідовність кольорів — від найсвітліших до насичених.

Гуашевої фарби можна набрати зразу багато. Потрібно пам'ятати, що гуаш — недостатньо міцна фарба і при нанесенні товстим шаром може осипатися, утратити блиск.

Творче (практичне) завдання (на вибір)

Варіант 1. Намалюйте акварельною фарбою композицію на тему «Квітка щастя».

Варіант2. Намалюйте гуашевою фарбою композицію на тему «Птах щастя».

Запитання та завдання

Чим відрізняються зображення, виконані акварельною та гуашевою фарбами?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити