Підручник Образотворче мистецтво 4 клас - В.Г. Власова - Грамота 2015

Художній образ у графіці, живописі та скульптурі

6. Подорож за хмари

Згадайте яскраве літнє небо. Крізь пухнасті білі хмари прозирає небесна блакить. Як гарно вмоститися на запашній траві й дивитись у небо, можна побачити справжні дива. Над головою пропливають величні казкові замки й дракони. Одна хмарина скидається на фантастичну рибу, інша — на кумедне кошеня.

Чи можна сплутати кошеня із зайчам, яблуко із грушею? Розрізнити їх нам допомагають такі ознаки, як форма й колір.

Форми бувають геометричні та природні. До геометричних форм належать квадрат, трикутник, коло. Придивіться до годинника на стіні. Якої він форми? Якої форми вікно?

Форму багатьох предметів люди запозичили в природи. Наприклад, птахи підказали конструкторам форму лі така, риби — підводного човна.

• Наведіть свої приклади предметів, форму яких люди запозичили в природи.

Усі предмети, що нас оточують, потребують художнього оформлення. Їх прикрашають, або декорують, різноманітними візерунками. Завдяки такому оздобленню речі стають гарнішими й приємнішими в користуванні.

Словник

Візеру́нок — поєднання елементів у певній послідовності або вільна композиція з декоративних елементів.

Деко́р — сукупність декоративних елементів (прикрас) виробу або будівлі.

Ф. Шкрібляк. Скринька

В. Глушенко. Декоративна тарілка

Вузлик на пам'ять

Візерунки або декор не існують самі по собі, вони завжди відповідають призначенню предмета.

Щоб створити візерунок, треба знати основні принципи його побудови. Стрічковий візерунок виконують простим повторенням одного чи кількох елементів, розміщених у межах стрічки.

Л. Шмадюк. Брошка

Крім стрічкових, є візерунки у квадраті, колі, де їх розміщують по краю або в центрі. Візерунок на прямокутній формі, у ромбі, овалі виконують у найбільший частині між краєм і центром.

Творче (практичне) завдання (на вибір)

Варіант 1. Звичайні речі, які оточують людину, можуть багато розповісти про свого власника Уявіть якогось казкового героя. Зробіть для нього ескіз підставки під чайник або дощечки для нарізання хліба. Прикрасьте відповідним візерунком. Узгоджуйте форму предмета й декорування

Варіант 2. Намалюйте скриньку або тацю (піднос) оригінальної форми (можна вирізати). Продумайте композицію, тло, деталі візерунка

Запитання та завдання

1. Які предмети мають геометричні форми?

2. Що таке візерунок?

3. Що означає слово декор?


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити