Підручник Образотворче мистецтво 4 клас - В.Г. Власова - Грамота 2015

Художній образ у графіці, живописі та скульптурі

7. Світ в об'ємі

Як навчитися розуміти мову фактури та об'ємів? Для чого людині потрібне знання цієї мови? Де можна побачиш скульптуру в повсякденному житті?

А. Конога. Алегорія Миру

Фідій. Вершники

В. Зноба. Модель пам'ятника князю Святославу

Художній твір у скульптурі або вирізьблюється, або виліплюється. Скульптурні твори виліплюють із глини або пластиліну; висікають із граніту, мармуру; вирізьблюють із дерева. Основним об’єктом зображення в людина, іноді тварина.

Існують два типи скульптури: кругла скульптура та рельєф.

Круглу скульптуру можна обійти з усіх боків. Матеріал, з якого її виконано, також оброблений з усебіч.

Рельєфи розглядають тільки спереду, тобто об’єми оброблено на пласкій поверхні з одного боку. Рельєф може бути самостійним твором або частиною скульптури. Своєрідним різновидом рельєфу є медаль.

В. Омеляненко. Баран

В. Віньковський. Птахи

О. Бердник. Зимовий птax

Б. Мазур. Кіт Пантелеймон

Як ви вважаєте, що спільного в зображених об'ємних скульптур? Подивіться, як на скульптурах відтворено пухнасте й шорстке хутро.

Від творення поверхні зображуваного об’єкта в мистецтві називається фактурою. Фактуру широко використовують скульптори, архітектори, дизайнери.

Словник

Скульпту́ра — вид образотворчого просторовою мистецтва, що створює об'ємні зображення.

Кру́гла скульпту́ра — скульптура, яка вільно розміщується в просторі й розрахована на круговий огляд.

Рельє́ф — скульптурне зображення на площині.

Факту́ри — особливості оздоблення й будови поверхні будь-якого матеріалу (гладкість, шорсткість, рельєфність).

Вузлик на пам'ять

Ліплення із цільного шматка належить до пластичного способу виконання скульптури. Спочатку потрібно створити характерну форму — основу. Потім ця основа доповнюється дрібнішими деталями, які витягуються.

Зазвичай об'єкт, який зображується в скульптурі, перебуває у стані спокою. Однак для повнішого розкриття художнього образу, скульптурному зображенню можна надати характерних рухів.

Творче (практичне) завдання (на вибір)

Варіант 1. Створіть рельєфну композицію з пластиліну на тему «Дивовижний птах». Для розкриття образу продумайте декоративне оздоблення.

Варіант 2. Виконайте з пластиліну круглу скульптуру на тему «Домашні улюбленці». Передайте різний характер поверхні скульптури: її гладкість, шорсткість, рельєфність.

Запитання та завдання

1. Чим відрізняються кругла скульптура та рельєф?

2. Підготуйте коротке повідомлення про пам’ятники, установлені тваринам.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити