Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ III. Портрет


Тема 10. Портрет у профіль


Роздивляючись різні портрети, можна помітити, що нерідко людина зображається збоку, тобто у профіль. Такі портрети лаконічні та водночас виразні. Адже в повороті голови виявляються особливості обличчя портретованого. Уявлення про образ людини можна скласти через її поставу, яку добре спостерігати у профіль, широко розплющені чи примружені очі, підняті чи опущені куточки губ.

• Роздивіться портрети, виконані у профіль, на картинах і рельєфах.


Паоло Учелло. Портрет вельможної пані

Зображення людей у профіль можна побачити у фресках, на розписах давньогрецьких ваз. Прикраси з профілями визначних осіб — медальйони — набули поширення в Давньому Римі. Вишукані диски круглої чи овальної форми, схожі на золоті монети, дарували полководцям-тріумфаторам після здобуття ними перемоги в битвах. Медальйони згодом стали популярними. їх прикрашали мініатюрами, коштовними каменями, гравіруванням, носили на шиї на кольоровій або чорній стрічці.

• Порівняйте ілюстрації, знайдіть серед них контррельєф.

Андреа Вероккіо. Козімо де Медічі

Ансельм Лагрене. Жіночий портрет

Невідомий майстер. Фараон Ехнатон

Шедеври жанру. Парний профільний портрет

Особливість парних портретів виявляється в тому, що художник зображає двох людей на окремих картинах, які, однак, мають спільний задум. Надзвичайно цікавим є відомий парний профільний портрет, створений в епоху Відродження, де зображено урбінського герцога і його дружину. Персонажі розміщені обличчям одне до одного на тлі суцільного мальовничого краєвиду. На звороті картин зображено портретованих під частриумфальної ходи на колісницях і звернення до нащадків латинською мовою. Ці дві картини, розміщені поруч, сприймаються як єдина композиція.

П'єро делла Франческа. Портрет Федериго да Монтефельтро і Баттісти Сфорца

Це цікаво. «Камея Гонзага»

Медальйон «Камея Гонзага» —    старовинний ювелірний виріб із каменю сардонікса, виготовлений невідомим майстром. На рельєфі зображені у профіль правителі Єгипту. У цій мініатюрі майстру вдалося виразно передати обличчя персонажів, особливості зачісок, деталі одягу.

• Придивіться, як віртуозно використав майстер різний колір каменю у створенні портретів.

Парний портрет — це дві картини (часто зображення родичів) однакового формату, узгоджені за композицією і колоритом. Зазвичай їх розміщують на стіні поруч.

Невідомий автор. Камея Гонзага

• Роздивіться парну рельєфну композицію муз у профіль. Визначте, покровительками яких видів мистецтва вони є.

Роботи сучасного французького скульптора

Давид д'Анже. Жорж Санд

Невідомий автор. Камея «Імператор Август»

Давид д'Анже. Лорд Байрон

• Роздивіться рельєфні портрети видатних осіб у профіль. Зверніть увагу на пропорції голови, майстерність у відтворенні волосся, а також на декоративне оформлення камеї.

Пропорції—співвідношення величин частин форми між собою та з усією формою.

Практичне завдання

Виліпіть портрет однокласника у профіль — рельєф у вигляді камеї (пластилін).

Поради

Визначте найхарактерніші риси обличчя однокласника, щоб створити його образ. На пластиліновій основі намітьте обриси голови. Спробуйте передати портретну схожість. Визначте особливості лінії профілю. Висоту рельєфу накладайте поступово. Вигадайте оригінальне оформлення камеї.

Схема пропорцій голови й обличчя людини у профіль

Варіанти ліній профілю


Запитання і завдання

1. Розкажіть про особливості зображення людини у профіль, зокрема в рельєфі.

2. Наведіть приклади парних портретів, назвіть їхні особливості.

 Самостійна робота для допитливих

1. Дослідіть державні нагороди України (в Інтернеті). На яких орденах історичні діячі зображені у профіль?

2. Придивляйтеся до особливостей профілю знайомих вам людей.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити