Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ III. Портрет


Тема 13. У колі сім’ї


Перші сімейні портрети — старовинні зображення заможних і відомих родин. На них можна побачити подружжя, батьків з дітьми, членів сім'ї різних поколінь. іноді митці на дальньому плані зображали самих себе.

Зазвичай родина на парадному портреті зображається у святковому вбранні та розміщується в інтер'єрі, який красномовно говорить про заможність родини, побут, світ захоплень.

• Придивіться, як художники розмістили персонажів картин.

Михайло Антончик. Золотий вік (фрагмент)

Йоган Фридрих Овербек. Автопортрет із сім'єю

Нерідко можна побачити сімейні портрети, виконані на нейтральному тлі, у яких художники звертають увагу глядачів на обличчя, почуття персонажів. Такі сімейні портрети відображають певні емоції, взаємостосунки портретованих.

 Роздивіться автопортрети художників із сім'ями. Зверніть увагу, з якою любов'ю митці зобразили маленьких дітей.

Хендрик Спілман.  Автопортрет із дружиною і дітьми

Якоб Йордане. Родина Йордано у саду

Шедеври жанру. Франциско Гойя. «Портрет сім'ї Карла IV»

Іспанський король Карл IV замовив придворному живописцю Гойї написати портрет своєї сім'ї. Митець заздалегідь виконав ескізи окремих членів родини, потім взявся до написання групового портрета, який завершив за рік.

На картині можна побачити групу людей різного віку, серед яких діти. Усі персонажі вдягнені у вишукане вбрання, яке виблискує коштовними каменями. У центрі композиції — король і королева з маленьким хлопчиком у червоному костюмі.

Художник створив надзвичайно достовірне зображення, при цьому точно схарактеризував кожного члена родини. Тільки такий талановитий митець, як Гойя, міг дозволити собі написати настільки правдивий портрет, не прикрашаючи риси зовнішності вельможних осіб.

На задньому плані картини Гой я зобразив себе за роботою.

Франциско Гойя. Портрет сім'ї Карла IV

Художники намагаються передати в портреті власне ставлення до портретованих, зобразити взаємні стосунки членів родини. Для цього вони використовують різні засоби композиції.

• Погляньте, як автор триптиха відобразив теплі родинні стосунки між різними  поколіннями. Які засоби композиції він для цього використав?

Олександр Мурашко. Селянська родина

Федір Кричевський. Сім'я. Центральна частина триптиху «Життя»

Членів родини іноді зображають в побутовому середовищі, у домашній, камерній атмосфері. Створені образи можуть бути реалістичними і декоративними.

• Зверніть увагу на яскравий колорит картин, декоративність образів.

Ольга Кост. Сімейний портрет

Анрі Матіос. Сімейний портрет

Практичне завдання

Намалюйте сімейний портрет: парадний або камерний (акварель чи гуаш).

Поради

Поміркуйте, кого саме із членів родини буде зображено і в якому середовищі. Продумайте композицію та знайдіть місце на аркуші для кожного персонажа. Доберіть відповідний колорит композиції.

Варіанти композицій сімейних портретів

Запитання і завдання

1. Які особливості сімейних портретів?

2. Поміркуйте, кого варто розміщувати в центрі композиції сімейного портрета: дітей чи батьків.

Самостійна робота для допитливих

1. Уявіть себе фотохудожником: придумайте різні композиції для зображення власної родини.

2. У вільний час намалюйте родинне дерево.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити