Образотворче мистецтво 6 клас

Розділ III. Портрет


Тема 15. Дружній шарж


Найчастіше комічні зображення — карикатури — можна побачити в газетах і журналах, зокрема гумористичних. Різновидом портрета також є шарж.

На перший погляд, може створитися враження, що намалювати карикатуру чи шарж не складно. Насправді така робота потребує уважності, спостережливості художника, уміння бачити ним головне, помічати й передавати найхарактерніші риси людей, а також вправності й майстерності виконання.

Зазвичай карикатура і шарж виконуються у графіці, зокрема у плакаті, а також у дрібній пластиці.

Персонаж карикатури або шаржу може бути зображений на повний зріст у характерній позі з типовими рухами, у вигляді погруддя тощо.

Карикатура — комічне або сатиричне зображення людини, групи людей у певній ситуації, яке створюється засобами перебільшення.

Хосе Ернандес. Чарлі Чаплін. Шарж

Шарж — різновид карикатури; комічне, але дружнє зображення людини, у якому підкреслюються найхарактерніші риси обличчя портретованого.

Видатний американський актор німого кіно Чарлі Чаплін створив неповторний комічний образ простака-невдахи, який привертав увагу багатьох митців. Кожен з них, зображаючи найхарактерніші деталі образу персонажа Чаплі на (капелюх, черевики, піджак, тростину тощо), побачив і передав їх по-своєму.

• Роздивіться шаржі на комічний образ, створений Чарлі Чапліном. Знайдіть виразні ознаки шаржу — найхарактерніші риси кіноперсонажа, перебільшені художниками.

Фото актора Чарлі Чапліна в образі героя кінофільмів

Шаржі на Чарлі Чапліна Володимир Лукаш

Нома Бар

Сергій Алєєв

• Роздивіться карикатури українських художників. Поясніть, у чому виявляється комічність ситуацій.

Володимир Солонько

Валерій Сингаївський

Володимир Адамович

Відомий данський художник Херлуф Бідструп створив понад п’ять тисяч карикатур на різну тематику. Його роботи називають «невеликими кумедними розповідями в картинках», які стали праобразами сучасних коміксів.

• Роздивіться карикатуру. Зверніть увагу, як художник використовує виражальні можливості лінії для передання емоцій персонажів.

Херлуф Бідструп. Домашнє завдання

Це цікаво.

Шаржі на С. Прокоф’єва

Видатний російський композитор Сергій Прокоф’єв народився в с. Сонцівці, що на Донеччині. Тут минуло його дитинство. На честь композитора названо міжнародний аеропорт у м. Донецьку, його ім’я присвоєно Концертному залу обласної філармонії та Донецькій державній музичній академії.

Шаржі на С. Прокоф’єва


Найцікавішим сучасним портретом С. Прокоф’єва є шарж його сина Олега. Він зобразив батька за фортепіано.

Джек Дейлі

Кукринікси

Микола Соколов

Олег Прокоф’єв

Практичне завдання

Намалюйте шарж на друга чи подругу (олівці, фломастери).

Поради

Пригадайте найхарактерніші риси обличчя портретованого, які варто перебільшити, щоб створити виразний образ.

 • Порівняйте фото та шаржі на всесвітньо відомих художників.


Шаржі Володимира Лукаша на Сальвадора Далі та Пабло Пікассо

Запитання і завдання

1. У чому полягає відмінність між карикатурою і шаржем?

2. Які людські вади, на вашу думку, варто висміяти в карикатурі?

Самостійна робота для допитливих

1. Подивіться український мультфільм про козаків і порівняйте комічні кінообрази.

2. Разом з однокласниками підготуйте гумористичну газету, розмістіть у ній виконані вами карикатури та шаржі, визначте найкомічніший.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити